Victorie Raikkonen la Melbourne

Kimi Raikkonen a câştigat prima lui cursă pentru Ferrari într-o manieră categorică, dominînd cursa de la Melbourne de la start pînă la final.

Finlandezul este primul pilot din 1989 încoace, de la Nigel Mansell, care cîştigă la debutul pentru Ferrari. Raikkonen a plecat perfect din pole-position şi a început să se distanţeze de pluton, avînd la un moment dat un avans de peste 17 secunde faţă urmăritorul său, Lewis Hamilton.

Acesta din urmă a făcut o cursă extraordinară, reuşind locul trei în prima lui cursă de Formula 1! Putea fi chiar al doilea, întrucît l-a ţinut în spatele său pe Alonso două treimi din cursă, însă la ultimele opriri la boxe spaniolul a ieşit pe pistă înaintea tînărului său coechipier. Plecat de pe 4, Hamilton a luat un start excelent, profitînd de duelul dintre Heidfeld şi Alonso pentru a se infiltra pe exterior şi a-l depăşi pe spaniol.

Pentru Raikkonen a fost o cursă fără emoţii, finlandezul făcînd ceea ce ştie cel mai bine: să meargă foarte repede. A fost singurul care a coborît sub 1 minut şi 26 de secunde, înainte de a doua oprire la boxe (1:25:235).

Principalii rivali pentru finlandez au fost cei doi piloţi de la McLaren, însă monopostul MP4-22 nu a putut ţine pasul cu Ferrari-ul F2007. A treia echipă care a emis pretenţii la victorie a fost BMW, ale cărei monoposturi au fost foarte rapide, dar le-a lipsit din nou fiabilitatea. Kubica a abandonat din cauza problemelor la cutia de viteze în timp ce se afla pe poziţia a patra. Din fericire pentru BMW, Heidfeld a terminat cursa, obţinînd un binemeritat loc patru.

Pe cinci s-a clasat Fisichella, italianul întrebuinţîndu-se serios în ultimele tururi pentru a rezista atacului lui Felipe Massa. Plecat de pe 16, brazilianul a adoptat o strategie cu o singură oprire la boxe, care s-a dovedit a fi productivă.

A plecat cu multă benzină la bord şi a reuşit în cele din urmă să obţină locul al şaselea, chiar dacă la un tur în urma lui Raikkonen. Williams a reuşit locul al şaptelea, prin Nico Rosberg, autorul unei depăşiri spectaculoase efectuate asupra lui R. Schumacher. O “rara avis” această depăşire, întrucît cursa nu a excelat deloc la capitolul spectacol.

Ultimul punct pus în joc a fost luat de Ralf Schumacher, germanul terminînd înaintea coechipierului său Trulli şi a lui Kovalainen, debutantul de la Renault. Greşelile de pilotaj l-au costat pe tînărul finlandez, acesta ieşind de două ori pe iarbă şi pierzînd timp preţios. A fost o cursă lipsită de incidente importante. Singurul accident notabil a fost cel dintre Coulthard şi Wurz, care s-au acroşat violent şi au abandonat.

Urmează pe 8 aprilie Marele Premiu al Malaysiei.