Victorie superba pentru Rapid

Rapid Bucureşti a obţinut joi seara, pe teren propriu, o victorie extraordinară, cu scorul de 2-0 (1-0), în faţa formaţiei germane de fotbal Hamburger SV, în prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei UEFA, prin golurile marcate de Daniel Niculae (45+2) şi Mugurel Buga (88).

Rapidiştii au obţinut o victori nesperată, cu atât mai puţin prin scorul de 2-0, în faţa uneia dintre favoritele competiţiei, o echipă care a învins în weekend cu scorul de 2-1, la Munchen, pe celebra Bayern.

Giuleştenii au început prudent, chiar timorat, dar uşor-uşor şi-au dat drumul la joc. A contat mult şi faptul că în primele 20 de minute rapidiştii au pierdut două piese de bază, E. Dică şi Karamian, pe lângă Măldărăşanu (indisponibil pentru şase luni).

Prima şansă de gol a fost semnată de D. Niculae (22), dar şutul său din unghi a fost reţinut de portar la rădăcina barei.

Apoi, Ionuţ Stancu trimite un şut din afara careului, portarul german este învins, dar belgianul Van Buyten respinge din faţa porţii (26).

Burdujan are şi el un şut deviat, mingea trecând pe lângă poarta lui Hamburg (33).

Primul şut al oaspeţilor vine în min. 36, prin van der Vaart, dar mingea ocoleşte poarta lui Coman.

În prelungirile primei reprize, Daniel Niculae expediază un şut de la circa 35 de metri, surprinzându-l pe portarul Wächter, a cărui intervenţie a fost inutilă: 1-0 (45+2).

Partea a doua a jocului începe cu o formaţie germană decisă să egaleze, dar, după o perioadă de presiune la poarta lui Coman, cu acţiuni încheiate la marginea careului giuleştean, Rapid reechilibrează partida.

Kucukovic (48) şi Takahara (53) nu nimeresc ţinta, iar elevii lui Răzvan Lucescu primesc o mână de ajutor prin eliminarea lui Nigel de Jong (67).

Hamburg nu renunţă, dar ocaziile nu apar la poarta lui Coman, excelent la duelurile aeriene. Van der Vaart are un şut, pe lângă ţintă (74), iar Maftei trimite şi el cu capul, dar slab, în min. 87.

Pe contraatac, rapidiştii dau lovitura: Daniel Niculae are o acţiune pe partea dreaptă, centrează în careu şi Mugurel Buga reia spectaculos cu călcâiul în poarta lui Stefan Wächter: 2-0 (88).

În final, Rapid suferă o lovitură serioasă, mai ales în perspectiva meciului tur, prin eliminarea căpitanului Maftei.

Rapid a obţinut o victorie foarte importantă, nu numai pentru clubul din Grant, ci pentru întreg fotbalul românesc. Returul se anunţă extrem de dificil, dar, graţie acestui avantaj neaşteptat înaintea meciului, Rapid are şanse considerabile de calificare.

Conform statisticii realizate pe site-ului UEFA, giuleştenii au avut posesie superioară (56 de procente), a şutat mai mult (6-4, din care 4-1 pe poartă), a faultat mai mult (21-15), iar la cornere a fost 3-2 pentru oaspeţi.

La meci au asistat preşedintele ţării, Traian Băsescu, şi selecţionerul echipei naţionale, Victor Piţurcă.

Meciul retur este programat pe 15 martie, la Hamburg.

MOMENTUL PSIHOLOGIC
Momentul psihologic al celei de-a doua reprize a avut loc in minutul 68, cand De Jong a fost eliminat de pe teren, dupa ce a primit al doilea galben. Rapidistii au prins curaj si, desi s-au avantat in atac, golul nu a picat decat in ultimul minut al meciului: cursa pe partea dreapta a lui Daniel Niculae, pasa in careu, iar Buga, cu calcaiul, reuseste un gol absolut fantastic.

AVERTISMENT
La finele meciului, tehnicianul oaspetilor, Thomas Doll, a promis ca “la partida retur veti vedea un alt Hamburg. Nu avem nimic de pierdut, iar calificarea nu este inca jucata”. De partea cealalta, Razvan Lucescu a spus ca a visat la aceasta victorie. Finantatorul George Copos a recunoscut ca “nu ma asteptam sa castigam de o asa maniera. Razvan e un mare antrenor. Nu credeam ca vom ajunge atat de departe in Cupa UEFA”.

COPOS, HUIDUIT PE GIULESTI
Rapidistii au dedicat victoria lui Marius Maldarasanu, accidentat in partida cu Hertha Berlin * Patronul Rapidului a venit la stadion insotit de presedintele Traian Basescu, de premierul Calin Popescu Tariceanu si de consilierul prezidential Octavian Belu * Presedintele Dinu Gheorghe a preferat sa stea la tribuna 1, chiar in spatele bancii tehnice rapidiste * La pauza, George Copos s-a dus la vestiare pentru a-i incuraja pe jucatori. Cand a ajuns la tunelul care ducea spre vestiare, a fost huiduit de suporterii de la peluza * La Rapid a debutat si atacantul Viorel Moldovan, intrat pe teren in minutul 72, in locul lui Burdujan.

Rapid: 1-Dănuţ Coman – 23-Marius Constantin, 24-Vasile Maftei (căpitan), 6-Ionuţ Rada – 9-Valentin Bădoi, 25-Romeo Stancu, 13-Emil Dică (8-Valentin Negru, 13), 10-Artiom Karamian (5-Ionuţ Stancu, 20) – 29-Mugurel Buga, 20-Lucian Burdujan (99-Viorel Moldovan, 72), 21-Daniel Niculae.
Antrenor: Răzvan Lucescu.
Rezerve neutilizate: 32-Mihai Mincă – 7-Ciprian Vasilache, 14-Dănuţ Perjă, 28-Nicolae Constantin.

HSV: 1-Stefan Wächter – 7-Mehdi Mahdavikia, 21-Khalid Boulahrouz, 5-Daniel Van Buyten (căpitan), 20-Guy Demel – 6-Raphael Wicky, 9-Nigel de Jong, 23-Rafael van der Vaart, 15-Piotr Trochowski (16-René Klingbeil, 46) – 10-Sergej Barbarez (19-Mustafa Kucukovic, 46), 32-Naohiro Takahara (27-Alexander Laas, 72).
Antrenor: Thomas Doll.
Rezerve neutilizate: 12-Sascha Kirschstein – 4-Bastian Reinhardt, 11-Benjamin Lauth, 13-Mario Fillinger.

Arbitri: Kyros Vassaras, la centru; Panagiotis Mavropoulos, Simeon Tsolakidis, arbitri asistenţi; Ioannis Tsaheilids, arbitru de rezervă (toţi din Grecia).

Observator UEFA pentru arbitri: Guy Goethals (Belgia).

Stadion “Giuleşti-Valentin Stănescu”: 20.000 spectatori.

Cartonaşe galbene: E. Dică (11), Wicky (35), N. de Jong (55, 67), D. Niculae (76), Maftei (87, 90+3).

Cartonaşe roşii: N. de Jong (67), Maftei (90+3).