Victorii facile pentru România

Handbalistii tricolori au debutat cu dreptul, obtinând doua succese categorice cu Luxemburg. Echipa nationala de handbal masculin a României a început bine campania de calificare la CM din Germania 2007, învingând la scoruri mari, 36-20, respectiv 35-15, reprezentativa Luxemburg.

Au fost de fapt doua partide de antrenament, echipa oaspete – alcatuita, cu o singura exceptie, din jucatori amatori – neputând sa emita pretentii în fata României.

Meciuri fara istoric

Spectatorii oradeni au fost prezenti în numar mare la cele doua meciuri, fiind din nou alaturi de handbalistii tricolori. Interesant este faptul ca Luxemburg a deschis scorul în ambele întâlniri, acesta putând fi singurul motiv de satisfactie al oaspetilor dupa „dubla” de la Oradea. Meciurile cu Luxemburg au fost fara istoric, fiind la discretia tricolorilor.

În partida de sâmbata, dupa ce au deschis scorul, oaspetii n-au mai marcat nici un gol timp de un sfert de ora. Gazdele s-au detasat fara prea mari eforturi, pe fondul unui joc bun în faza de aparare. Repriza secunda a avut acelasi aspect, pâna spre final. Între minutele 54 si 58, oaspetii au reusit sa marcheze nu mai putin de cinci goluri consecutive, profitând de o cadere inexplicabila din jocul echipei noastre, spre nemultumirea antrenorului Lucian Râsnita.

Au rulat întregul lot

Meciul de ieri a consemnat o victorie si mai categorica a României. Handbalistii tricolori au dat dovada de o concentrare mai mare în joc, facând abstractie de rezultatul de pe tabela de marcaj. Portarul Stefan Laufceag a prins o zi buna, reusind sa pareze nu mai putin de 12 aruncari, fapt care a contribuit la distantarea neta a echipei noastre.

Antrenorii Lucian Râsnita si Nicolae Munteanu au rulat întregul lot de jucatori în cele doua meciuri, dorind sa le testeze potentialul înaintea partidelor mult mai dificile care vor urma. Bibirig si Novanc, recent refacuti dupa accidentari, au jucat mai putin, doar în meciul de ieri, fiind menajati. Golgeterul echipei noastre dupa „dubla” cu Luxemburg a fost extrema Timofte, cu 12 goluri marcate. Daca va confirma si în partidele viitoare, el va fi un câstig real pentru echipa nationala.

Pentru tricolori, adevaratele examene încep abia acum. România va juca miercuri la Riga cu Estonia, unde va trebui sa câstige, pentru a-si consolida pozitia de lidera a grupei.