Victorii la limita pentru Rangers si Benfica, Valencia e ca si calificata

Scotienii de la Glasgow Rangers au obtinut o victorie la limita, scor 1-0, in fata celor de la Steaua Rosie Belgrad, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Intr-un alt meci disputat marti seara, Benfica a trecut, scor 2-1, de danezii de la Copenhaga.

Dupa un inceput extrem de dur de partida, cu trei cartonase galbene pentru Steaua Rosie Belgrad, prima sansa de gol le-a apartinut tot sarbilor, in minutul 40, prin Djordevic, al carui vole a trecut putin peste poarta lui McGregor.

La pauza s-a intrat cu o remiza alba, iar la reluare scotienii au inceput mai ofensiv, McCulloch ratand o buna sansa de gol in minutul 56. Odata cu trecerea timpului, Glasgow isi intensifica atacurile, Cousin fiind aproape de gol in minutul 76, cand Randjelovic a respins peste poarta.

In minutul 89, Ferguson a ridicat jumatate din stadion in picioare, dupa ce sutul sau a lovit plasa laterala si publicul deja sarbatoarea! Insa nu a fost sa fie, dar chiar si asa, golul victoriei a venit in ultimul minut, cand spaniolul Novo a adus victoria la limita a scotienilor.

Returul va fi unul aprig si se va disputa peste doua saptamani la Belgrad.

Intr-un alt meci disputat marti seara in turul trei preliminar al Ligii Campionilor, lusitanii de la Benfica au castigat la limita, scor 2-1, in fata danezilor de la FC Copenhaga.

Rui Costa a deschis scorul pentru Benfica in minutul 25, insa peste doar zece minute danezii au egalat gratie golului lui Atiba Hutchinson. Golul victoriei a fost marcat tot de Rui Costa, cu patru minute inainte de final. Returul va avea loc peste doua saptamani in Danemarca.

In ultimul meci al serii, Valencia a obtinut calificarea in grupele Ligii Campionilor, dupa un 3-0 sec cu Elfsborg, returul de peste doua saptamani fiind practic o simpla formalitate.

Vicente a deschis scorul pe Mestalla dupa numai sapte minute, iar dupa pauza David Silva si Fernando Morientes au marcat golurile calificarii in minutele 58 si 70.