Victorii pentru CF Bihorul şi Lotus Felix

Etapa de debut din returul Diviziei C a fost fasta pentru cele doua echipe bihorene din Seria C 7, ambele înregistrând victorii, dupa cum urmeaza: CF Bihorul Beius – CS Ineu 2-1 (0-1), respectiv Victoria Nadlac – Lotus Baile Felix 1-2 (0-0).

Beiusenii au fost condusi la pauza, printr-un gol primit contrar cursului jocului. Din fericire, gazdele au reusit sa întoarca soarta partidei în repriza secunda, pe care au dominat-o cu multa autoritate. Golurile beiusenilor au fost marcate de Purje ’58 si Boldor ’72.

„Am obtinut o victorie meritata, dupa o partida în care am detinut initiativa. Vizam un succes si în etapa viitoare, în deplasarea cu Muncitorul Resita”, ne-a declarat antrenorul CF Bihorul, Rudy Kovács. Tehnicianul beiusean a aliniat echipa: Lazea – Taut, Ursut, Halasz, Rosca (’46 Oros) – P. Luca, Veres (’65 Iancu), Cartis – Silaghi (’70 Kádár), Boldor, Purje.

La rândul sau, Lotus Baile Felix a câstigat în mod spectaculos meciul din deplasare cu Victoria Nadlac, prin golurile marcate de Ovidiu Morna ’68 si 72. Acesta a înscris prin doua suturi, primul la vinclu, al doilea la colt, dupa ce a scapat de marcajul adversarilor. Gazdele au reusit sa reduca din handicap pâna la final, dar n-au izbutit sa egaleze.

Antrenorul Lucian Ciocan a aliniat formatia: Câmpan – Budau, Pocean, Brândas, Pavel – Letan, Farcuta, Gabor (’80 Pup) – Morna, Todea (’65 Iuhas), Ember (’75 Lazar).