Victorii pentru români in Serie A

ITALIA – Etapa a 21-a din prima liga italiana a fost una norocoasa pentru liderii echipei nationale a Romaniei, atat Cristi Chivu, cat si Adrian Mutu obtinand cate o victorie.

AS Roma s-a impus acasa in fata Sienei cu 1-0, in timp ce Fiorentina a revenit de la 0-1, pentru a castigat cu 2-1 in fata lui Livorno. Ambii internationali romani au jucat titulari la echipele lor.

Fara capitanul Francesco Totti, suspendat, Roma avea nevoie de victorie daca dorea sa-si pastreze intacte putinele sanse la titlu. Cele trei puncte au fost aduse chiar de inlocuitorul lui Totti, muntenegreanul Mirko Vucinic, acesta inscriind unicul gol al intalnirii in minutul 62. Fostul atacant al lui Lecce a marcat primul gol in tricoul Romei, fructificand o pasa lunga venita de la Tavano.

Paul Codrea a evoluat titular fiind inlocuit in minutul 75 de Alberto. De cealalta parte, Cristi Chivu a avut o evolutie buna, in nota echipei sale, de aceasta data facand pereche cu Ferrari in centrul defensivei romane.

Fiorentina a suferit mult pentru victorie

“Violetii” au dominat intalnirea cu Livorno, dar au tremurat pana in ultimul minut pentru a fi siguri de cele trei puncte. Golgeterul Lucarelli a deschis scorul in minutul 27 pentru Livorno. Cu Mutu revenit in avanposturi, dar fara Montolivo, Donadel si Filippini, Fiorentina a alergat dupa egalare pana in minutul 68, cand internationalul italian Luca Toni a inscris din noua metri, dupa ce Mutu il pusese la grea incercare pe portarul Manitta. Golul victoriei a fost marcat de Jorgensen in minutul 82, dupa care Adrian Mutu a fost inlocuit cu Potenza (88).

Debut cu dreptul pentru Oddo la Milan

Adus in aceasta saptamana de la Lazio pentru 7,5 milioane de euro, fundasul Massimo Oddo si-a facut debutul in tricoul rossonero in jocul de pe San Siro cu Parma, internationalul italian arborand pe spate numarul 44.

Elevii lui Ancelotti au continuat seria jocurilor putin entuziasmante, tehnicianul milanez incepand cu doar cu Gilardino in atac, sprijinit de Kaka si Seedorf din linia de mijloc. In minutul 30, Brocchi a iesit accidentat, noul intrat Filipo Inzaghi dovedindu-se omul decisiv pentru Milan. Vulpoiul Pipo a speculat in stilul sau caracteristic o pasa a lui Pirlo si a marcat din sase metri singurul gol al intalnirii (76). La Parma a evoluat titular tanarul Giuseppe Rossi, imprumutat de la Manchester United.