Viitorul nataţiei sună bine

HUNEDOARA – Înotătorii de la cluburile CSS Hunedoara şi CS Delfinul Hunedoara au cucerit şase medalii la finala Campionatului Naţional de juniori II desfăşurată în perioada 1-4 decembrie la Baia Mare.

Cea mai valoroasă performanţă a realizat-o Alexandru Rizan la categoria băieţi 13 ani, care a cucerit două medalii de argint şi una de bronz. Rezultate notabile au obţinut şi Alexandru Ancuţa (două medalii la băieţi 13 ani) şi Cristina Sfetcu (o medalie la fete 11 ani).
Alexandru Rizan a ocupat locul doi în probele de 50 şi 100 metri fluture şi s-a clasat pe trei la 100 metri bras. Sportivul legitimat la CSS Hunedoara unde este antrenat de Anca Băjan a participat la şapte probe şi a reuşit să se claseze pe primele cinci locuri în toate cursele. Alexandru Ancuţa, legitimat şi el la CSS Hunedoara, a ocupat locul doi în cursa de 200 metri spate şi s-a clasat pe trei la 100 metri spate. „Visam la medalii, dar nu ne aşteptam la un palmares atât de bogat. Pentru noi e foarte important că am reuşit cu doar cinci sportivi şi participând la un număr limitat de probe să ne clasăm pe locul 13 în clasamentul general”, comenta antrenoarea Anca Băjan. Cristina Sfetcu, legitimată la CS Delfinul Hunedoara, a ocupat locul doi la 100 metri spate la fete 11 ani şi s-a clasat pe locul IV în proba de 200 metri spate.