Werder castiga, Rangers se califica. Sporting, in sferturi

Werder Bremen a castigat cu 1-0 mansa retur din optimile de finala ale Cupei UEFA disputata impotriva celor de la Glasgow Rangers, insa scotienii se califica in sferturi datorita victoriei obtinute in meciul tur cu scorul de 2-0. VIDEO: Werder Bremen – Glasgow Rangers 1-0  VIDEO: Sporting – Bolton 1-0 Forum

Dupa infrangerea din meciul tur de la Glasgow, scor 0-2, datorata in mare masura lui Tim Wiese, elevii lui Thomas Schaaf au luat cu asalt poarta lui Allan McGregor inca din primele secunde, impinsi de la spate de cei peste 40 de mii de spectatori veniti pe Weserstadion.

In cautarea unui gol rapid, nemtii au ratat cateva ocazii bune in prima parte prin Almeida si Rosenberg, insa in cele din urma deschiderea scorului a venit de la vedeta echipei, Diego, in minutul 58, dupa ce a preluat superb la marginea careului si a sutat cu piciorul stang, fara sansa pentru McGregor.

Au urmat 30 de minute de foc pe arena germana, in care Werder Bremen a presat intens. Sanogo putea duce chiar meciul in prelungiri, insa sutul sau din apropierea portii a fost respins in bara transversala de catre McGregor, astfel ca Glasgow Rangers merge in sferturile de finala dupa 2-1 la general.

Werder Bremen: Wiese – Owomoyela (Harnik ’78), Mertesacker, Naldo, Boenisch – Borowski, Jensen, Diego, Hunt – Rosenborg, Almeida (Sanogo ’66)
Antrenor: Thomas Schaaf

Glasgow Rangers: McGregor – Broadfoot, Cuellar, Weir, Papac – Davis, Dailly, Ferguson, Hemdani, Adam (Whittaker ’58) – Novo (McCulloch ’78)
Antrenor: Walter Smith

O alta echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei UEFA este Sporting Lisabona, gruparea lusitana trecand in dubla mansa cu 2-1 de catre Bolton Wanderers.

Cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 1-1, in partida tur din Anglia, insa Sporting Lisabona nu avut prea mari emotii in ceea ce priveste calificarea. Baietii lui Paulo Bento au dominat mare parte din partida, iar cu patru minute inainte de final au lovit prin Bruno Pereirinha, care a marcat pe contraatac.

Sporting Lisabona: Patricio – Ferreira, Tonel, Polga, Grimi – Moutinho, Pereirinha, Izmailov (Gladstone ’89), Romagnoli (Silva ’75) – Liedson, Vukcevic (Tiui ’66)
Antrenor: Paulo Bento

Bolton: Al-Habsi – Hunt, Cahill, Meite, Samuel – O’Brien, Guthrie, Temourian (Braaten ’71), Giannakopoulos – Vaz Te, Helguson (Woolfe ’77)
Antrenor: Gary Megson