BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Spadasina orădeană Bianca Benea: „Obiectivul meu este cucerirea unei medalii la Jocurile Olimpice”

Spadasina orădeană Bianca Benea: „Obiectivul meu este cucerirea unei medalii la Jocurile Olimpice”

De Gavril Nuțiu
la 11 May 2026 10:30 Reactualizat la: 7 May 2026 13:33
1 Comentarii
11 May 2026 10:30 Reactualizat la: 7 May 2026 13:33
Spadasina orădeană Bianca Benea ne vorbește în rândurile de mai jos despre cariera sa de până acum, despre realizări și neîmpliniri, dar și despre planurile sale de viitor. 
Scris de Gavril Nuțiu - Spadasina orădeană Bianca Benea ne vorbește în rândurile de mai jos despre cariera sa de până acum, despre realizări și neîmpliniri, dar și despre planurile sale de viitor. 

Trimite articolul

X

 

În vârstă de 27 de ani, Bianca are un palmares remarcabil, cu multiple realizări, atât în competiții interne, cât și internaționale. A obținut performanțe deosebite încă din primii ani de concurs, fiind considerată una din speranțele de viitor ale spadei orădene și românești.

PALMARES

Cele mai importante performanțe ale carieri sale sunt:

  • medalie de bronz la Campionatul European de cadete din anul 2017, în proba individuală
  • medalie de argint cu echipa României la Campionatul Mondial de junioare din anul 2018 și locul 5 în proba individuală
  • medalie de bronz cu echipa României la Campionatul European de junioare 2018
  • medalie de aur cu echipa României la Campionatul European de tineret 2022 și locul 5 în proba individuală
  • medalie de aur și titlul de campioană la Cupa Campionilor Europeni (Cupa Europei) 2024 cu echipa Beauvaix (Franța)
  • medalie da argint și titlul de vicecampioană la Cupa Europei 2025, cu echipa Beauvaix (Franța)
  • câștigătoare a medaliei de aur la Cupa României, în proba individuală de senioare, în anii 2017, 2021, 2022, 2024 și 2025.

Bianca Benea este legitimată la secția de scrimă a CSM Oradea, fiind pregătită de antrenorul Andrei Timoce. Este unul dintre puținii sportivi bihoreni creditați cu șanse de calificare la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 2028. Bianca ne-a răspuns la câteva întrebări:

JB: Unde și când ai început să practici scrima?

B.B.: Practic scrima de la vârsta de 10 ani, iar primele mele antrenamente au fost la Școala Gimnazială „Ioan Slavici. În anul 2009, domnul antrenor Nyisztor-Csáki Alexandru a făcut o selecție în școală, pentru elevi care doresc să facă scrimă. Copilă fiind, nu știam nimic despre acest sport, dar eram entuziasmată. Iar de atunci nu m-am mai îndepărtat de planșă și de spadă.

JB: Care a fost motivul pentru care ai decis să pleci să te pregătești cu lotul național de senioare, la București?

B.B.: În anul 2018, junioară fiind, am fost convocată la lotul național de senioare, la București. În perioada pregătirii centralizate, am avut o legătură foarte strânsă cu fiecare dintre colege. Mă bucură faptul că am reușit să păstrăm prietenia dintre noi, chiar și după încheierea acestui capitol din cariera mea. În urmă cu doi ani, am revenit acasă, unde mă pregătesc sub îndrumarea antrenorului Andrei Timoce, la Clubul Sportiv Municipal Oradea.

JB: Cum sunt condițiile de pregătire de acasă?

B.B.: La scurt timp după ce am revenit acasă, antrenorul Andrei Timoce a reușit să creeze toate condițiile pentru o pregătire completă. Antrenamentele specifice au loc la Arena „Antonio Alexe”, iar antrenamentele de pregătire fizică și reeducare posturală sunt coordonate de Daniela Bălan, de la Z Clinic – Kinetics. Pentru recuperare îi avem pe cei de la President, la Băile Felix. În 2024 am început o colaborare cu clubul francez Beauvaix ACA, cu care am realizat performanțe la Cupa Europei.

JB: Care sunt cele mai frumoase amintiri din cariera ta de până acum?

B.B.: Cele mai frumoase lucruri din cariera mea sportivă nu au fost doar reușitele, ci și momentele în care am găsit puterea să o iau de la capăt după fiecare eșec.

JB: Care este cea mai mare decepție, nerealizare?

B.B.: Unul dintre cele mai grele momente din cariera mea s-a petrecut la Campionatul European din anul 2018, la Verona, când am pierdut asaltul pentru medalii cu scorul de 14-15, terminând competiția pe locul 5.

JB: Care sunt obiectivele tale de performanță din perioada următoare? Ce îți propui să realizezi?

B.B.: Pe plan intern, îmi propun să câștig toate competițiile la care particip. Pe plan internațional, obiectivul meu primordial este calificarea la Jocurile Olimpice, unde îmi propun să mă clasez pe podium.

JB: Numărul practicanților acestui sport este tot mai redus, pe zi ce trece. Ce dorești să le transmiți copiilor din Oradea pentru a dori să facă și ei scrimă?

B.B.: Aș vrea să le spun că scrima nu este doar despre dueluri și competiție, ci despre curaj și încredere în ei. În scrimă vor învăța să fie rapizi, atenți și să gândească strategic. Dar cel mai important, vor învăța că nu contează de câte ori pierzi, ci de câte ori ai puterea să te ridici și să încerci din nou. Aici nu trebuie să fii cel mai bun de la început. Este suficient să ai dorința de a învăța și de a te bucura de fiecare pas.

Trimite articolul

X
Taguri:
bianca benea ,
interviu ,
Jocurile Olimpice ,
medalii ,
spadasina
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. FECHETE FLORIN says:
    May 11, 2026 at 1:36 pm

    Felicitări !

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în învățământul bihorean: a murit profesorul Teodor Neș, urmaș al familiei care a dat numele Colegiului Național din Salonta
    Comunitatea profesorală din Salonta este în doliu după trecerea în neființă a profesorului de limba franceză Teodor Neș, personalitate apreciată a învățământului local. Anunțul a fost făcut de Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta, instituție care a transmis un mesaj de condoleanțe și de omagiu pentru fostul dascăl.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul construiește viitorul: 16 creșe noi prin Programul „Sfânta Ana”, investiții de aproape 190 de milioane de lei
    În 2021, Ministerul Dezvoltării a lansat Programul guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, inițiat de ministrul Cseke Attila, cu scopul de a reduce deficitul de locuri în creșe și de a extinde accesul familiilor tinere la servicii moderne de educație antepreșcolară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bijuterii furate dintr-o locuință din Bihor, ascunse într-un scutec. Hoața a primit 3 ani de închisoare
    O femeie de 34 de ani, din Vașcău, a fost condamnată de Judecătoria Beiuș la 3 ani de închisoare, cu executare, pentru furt calificat, după ce a intrat într-o locuință și a furat bijuterii și alte podoabe în valoare de 12.500 de lei.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    ANAF lovește în industria MMA: milioane de lei ascunse prin abonamente și platforme online
    Inspectorii Antifraudă din cadrul ANAF au identificat un mecanism amplu de evaziune fiscală prin care o societate ce organiza și transmitea online gale de arte marțiale mixte ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 26 de milioane de lei.

    România

    Pacienții ar putea scăpa de adeverința de asigurat pe hârtie. Ce schimbări sunt propuse în sistemul medical
    Adeverința de asigurat ar putea să nu mai fie obligatorie pentru pacienți, potrivit unui proiect de modificare a Legii sănătății. Documentul ar urma să fie cerut doar în situații excepționale, dacă proiectul va fi adoptat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiecție de film Phoenix, ateliere și spectacole. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10-12 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X