BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Aproximativ 37.000 de puieți vor fi sădiți pe 8,6 hectare în cea de-a III-a ediție a proiectului „Bihorul plantează”

Aproximativ 37.000 de puieți vor fi sădiți pe 8,6 hectare în cea de-a III-a ediție a proiectului „Bihorul plantează”

De Sorin Martin Vereș
la 13 March 2025 15:20 Reactualizat la: 13 March 2025 16:24

Aproximativ 37.000 de puieți vor fi sădiți pe 8,6 hectare în cea de-a III-a ediție a proiectului „Bihorul plantează”

13 March 2025 15:20 Reactualizat la: 13 March 2025 16:24
În cadrul unei conferințe de presă, președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, directorul Direcției Silvice Bihor, Teodor Suciu, șeful Inspectoratului Școlar Județean, Alin Ștefănuț, și prof. Univ. Adrian Timofte, de la Departamentul de Silvicultură și Inginerie Forestieră din cadrul Universității Oradea, au prezentat principalele repere ale celei de-a treia ediții a proiectului „Bihorul plantează”.
Scris de Sorin Martin Vereș - În cadrul unei conferințe de presă, președintele Consiliului Județean Bihor, Mircea Mălan, directorul Direcției Silvice Bihor, Teodor Suciu, șeful Inspectoratului Școlar Județean, Alin Ștefănuț, și prof. Univ. Adrian Timofte, de la Departamentul de Silvicultură și Inginerie Forestieră din cadrul Universității Oradea, au prezentat principalele repere ale celei de-a treia ediții a proiectului „Bihorul plantează”.

Trimite articolul

X

Potrivit datelor prezentate de Mircea Mălan, în cadrul ediției din 2025 a proiectului urmează să se fie sădiți aproximativ 37.000 de puieți, din speciile rășionoase și foioase, pe o suprafață totală de 8,6 hectare. Campania de plantare se va desfășura în două etape, prima, preconizată să aibă loc în 22 martie, dacă vremea va permite, simultan pe suprafețe de teren din zona Tinca, Săcueni și Dobrești, iar a doua etapă, în toamnă, în zona Sudrigiu, Vârtop.

La plantări vor participa voluntari de toate vârstele. La ediția din 2024, într-o singură zi, 500 de voluntari au plantat 15.000 de puieți în Betfia, iar în toamnă s-au plantat, tot într-o singură zi, 15.000 de puieți la Apateu și Valea lui Mihai, acțiune la care au luat parte peste 1000 de copii însoțiți de profesori și părinți.

“Este un proiect de educație civică și ecologică, dar în același timp este și un proiect de protecție a mediului înconjurător. Bihorul plantează, este la a treia ediție. Am văzut că bihorenii au reacționat foarte bine la această idee. Acum ne-am gândit să consolidăm acest parteneriat, să intrăm în parteneriat și cu Universitatea Oradea, Departamentul de Silvicultură și Inginerie Forestieră și să realizăm în fiecare sezon de plantare noi suprafețe de pădure în județul Bihor, iar în perioada de vară, aceiași voluntari care au participat la plantare să asigure împreună cu specialiștii din RomSilva lucrările de întreținere pe perioada primilor ani, până ce cresc puieții la un nivel corespunzător.

În această primăvară vom planta pe 8,6 hectare în patru locații din județul Bihor. Suntem în acest parteneriat Consiliul Județean, Direcția Silvică, Inspectoratul Școlar Județean, Universitatea Oradea și Ecolect.” a anunțat președintele CJ Bihor.

“Pornim de la realitatea că fiecare bihorean își dorește să respire un aer de calitate și în județul nostru să avem o priveliște cât mai frumoasă. În acest sens, vrem ca suprafețele de pământ care astăzi sunt acoperite de mărăcini, unele dintre ele de buruieni cum este ambrozia sau feriga, plante extrem de nocive și de invadatoare, să încercăm să transformăm aceste suprafețe în suprafețe de noi păduri. Poate se apreciază că unii taie pădurile prea mult.

Noi trebuie să facem ce ține de noi și bihorenii trebuie să planteze pentru că în felul acesta ne vom apropia mai mult unii de alții și ne vom apropia mai mult de frumusețele naturale cu care am fost binecuvântați în județul nostru. În toamna anului trecut, la acțiunile de plantare, am invitat să participe copiii împreună cu părinții lor. Pentru că în felul acesta prilejuim petrecerea unui timp de calitate în familie. Părintele cu copilul poate să se lege mai profund unul de celălalt și împreună de pădurea la care participă.

Iar dacă în perioada de vară vor reveni împreună cu ceilalți voluntari la locul respectiv și vor face lucrurile de întreținere, credem că va fi benefic acest proces pentru noi toți.” a mai adăugat Mircea Mălan.

Directorul Direcției Silvice, Teodor Suciu, a afirmat că în 2025 se vor realiza lucrările de întreținere a suprafețelor împădurite în primele două ediții ale proiectului derulat de Consiliul Județean pe baza voluntarilor. O parte dintre voluntari avea ocazia să vadă cum au crescut puieții plantați în cadrul edițiilor precedente.

Conferință de presă; Foto: Sorin Martin Vereș

„Țin să fac precizarea și să evidențiez faptul că în acest an aducem practic noutatea voluntariatului și la lucrările de întreținere în plantațiile forestiere pe care toti voluntarii le-au executat în anii anteriori. Cred că este o bună ocazie ca cei care sunt interesați de dezvoltarea fondului forestier din județul nostru să înțeleagă cât mai bine mecanismele și complexitatea realizării unei păduri, toți cei interesați pot participa la lucrări de completări silvice, la lucrări de descopleșiri și la lucrări de mobilizări în aceste plantații.” a afirmat directorul Suciu.

Referitor la suprafețele pe care ar trebui să se intervină din nou pentru replantare de puieți, directorul Teodor Suciu a afirmat că la Betfia, după un an de la plantare, vor fi necesare lucrări de completare silvică pe o suprafață de 1,76 hectare.

“Considerăm că realizarea, conturarea unui viitor sustenabil este un demers comun, care trebuie să fie conștientizat și asumat de către fiecare copil, elev, cadru didactic, bunic și lor normal. Prin acțiunile concrete de împădurire, practic urmărim să promovăm un set de valori unitar la nivelul sistemului de învățământ al comunității educaționale și al generațiilor implicate în aceste demersuri. Împădurirea, după cum suntem cu toții, nu este pur și simplu un act de plantare a unui copac, ci un pas semnificativ către un viitor mai verde și mai sănătos pentru noi toți, viitor pe care ne întorim cu toții de altfel.

Activitățile organizate nu au efect doar asupra unei vieți, doar asupra unei generații și își propun să reprezinte un ian între generații, să creeze amintiri care îi tăiem eu peste an, dar asemenea pădurilor care, sperăm noi, se vor dezvolta ca urmare a activităților noastre. Le mulțumesc elevilor, directorilor, cadrelor didactice care s-au implicat până acum în acest proiect, convins fiindcă vor continua să se implice, cel puțin, în aceeași măsură și, în același timp, îi așteptăm alături de noi toți pe cei care doresc să se implice în aceste activități.” a afirmat inspectorul general școlar Alin Ștefănu.

Implicați în activități

“Este minunat să vezi copiii, elevi, studenți, alături împreună și am avut astfel de activități și îmi sunt și mi-au fost printre cele mai dragi. Studenții noștri parcurg o serie de discipline, printre care protecția pădurilor, ecologie, împădurii, materie de an, spații verzi, arhitectura peisajului, terenuri degradate prin corectarea torenților, ameliorații silvice. Și atunci pot fi ghizi mici profesori pentru micii colegi, copii, elevi, pentru a-i îndruma, pentru a le arăta, pentru a le sugera cum să planteze, alături, bineînțeles, de colegii din producție și inspectorat și tot cei implicați. Mulțumim foarte, foarte frumos pentru implicare, pentru cooptare și suntem bucuroși să participăm alături de dumneavoastră la această acțiune și ne vom da tot interesul să facem Bihorul mult mai frumos.” a declarat profesorul universitar Adrian Timofte.

Trimite articolul

X
Taguri:
8.6 hectare ,
bihor ,
bihorul planteaza ,
editia 3 ,
teren
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Stai că îți dau eu!” 5 ani de închisoare pentru un bărbat care a lovit un minor cu ranga în cap
    Liviu Jiga, un bărbat de 46 de ani, din Girișu de Criș, a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 5 ani de închisoare, cu executare, pentru tentativă de omor, după ce l-a lovit în cap cu o bucată de fier pe un băiat de 14 ani, care căuta prin gunoaie în cartierul Ioșia din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mai multe străzi din Oradea rămân fără apă caldă și încălzire. Vezi zonele afectate
    Furnizarea apei calde și a căldurii a fost întreruptă în cursul zilei de duminică, 16 noiembrie, în jurul orei 14.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noua centură din Biharia a fost inaugurată și de... vaci! Mai multe animale s-au plimbat în mijlocul carosabilului
    Vacile au fost surprinse în mijlocul carosabilului în cursul zilei de duminică, 16 noiembrie, în jurul orei 14.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunt Compania de Apa

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Drumuri lăsate în paragină? Firmele care abandonează lucrările ar putea fi amendate cu până la 100.000 de lei
    O propunere legislativă recent depusă la Senat ar putea aduce schimbări importante în domeniul infrastructurii rutiere. Inițiativa urmărește introducerea unui cadru legal clar care să reglementeze și să sancționeze cazurile în care firmele de construcții abandonează lucrările de reparații, modernizare sau construcție a drumurilor publice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Foglaș are drum nou, iar lucrările continuă în Suplacu de Barcău – investiție de 6,6 milioane de lei
    Lucrările de reabilitare a drumurilor din comuna Suplacu de Barcău avansează într-un ritm constant și promițător.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANAF schimbă regulile: contribuabilii neînregistrați vor fi identificați și înscriși automat
    Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a publicat în Monitorul Oficial Ordinul nr. 2.430/2025, prin care este aprobată o nouă procedură de înregistrare fiscală pentru contribuabilii care nu și-au îndeplinit această obligație legală.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.