BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Stagiu internațional „Jean Monnet” despre diversitate și incluziune în Bihor, la Universitatea din Oradea

Stagiu internațional „Jean Monnet” despre diversitate și incluziune în Bihor, la Universitatea din Oradea

De Mădălina Cristea
la 2 June 2025 18:01 Reactualizat la: 2 June 2025 20:02

Stagiu internațional „Jean Monnet” despre diversitate și incluziune în Bihor, la Universitatea din Oradea

2 June 2025 18:01 Reactualizat la: 2 June 2025 20:02
Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării, Departamentul de Relații Internaționale și Studii Europene (FIRISPSC), ale Universității din Oradea, găzduiesc, în perioada 2-13 iunie, stagiul de pregătire „Traineeship on Societal Resilience in the Border Area. Diversity, Integration and Inclusion in Bihor County”.
Scris de Mădălina Cristea - Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării, Departamentul de Relații Internaționale și Studii Europene (FIRISPSC), ale Universității din Oradea, găzduiesc, în perioada 2-13 iunie, stagiul de pregătire „Traineeship on Societal Resilience in the Border Area. Diversity, Integration and Inclusion in Bihor County”.

Trimite articolul

X

Deschiderea oficială a stagiului a avut loc luni în sala Consiliului de Administrație a Universității din Oradea, în prezența prof. univ. dr. habil. Sorin Șipoș, prorectorul Universității din Oradea, prov. univ. dr. habil. Karla Barth, decanul Facultății de Științe Socio-Umane, prof. univ. dr. habil. Gabriel Moisa, decanul Facultății de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării.

Stagiul de pregătire se desfășoară pe întreaga durată a lunii iunie. Grupul țintă este format din 18 persoane, câte șase din: Serbia, Republica Moldova și Ucraina.

„Stagiarii selectați provin, câte doi, din următoarele domenii: zona academică, administrație publică și societate civilă” spune prof. univ. dr. habil. Mircea Brie, coordonatorul proiectului.

În primele două săptămâni ale stagiului practic, desfășurat în România, stagiarii vor participa la un program intensiv și integrat de formare pe temele sectoriale, inclusiv vizite de studiu organizate la instituții aparținând minorităților: școli, biserici, ONG-uri, instituții culturale, punându-se accent pe inițiativele și realizările transfrontaliere.

În cea de a doua parte a stagiului, derulat pe durata a două săptămâni în țările de proveniență, stagiarii, sub supravegherea experților proiectului, vor organiza câte un atelier de conștientizare privind reziliența societală.

„Aceste ateliere tematice au scopul de a multiplica și spori expertiza grupurilor țintă și se vor desfășura cu cel puțin 25 de participanți, reprezentanți ai autorităților locale, ai sectorului academic și ai societății civile din acele țări”, a precizat coordonatorul proiectului.

Potrivit acestuia, activitățile propuse pentru grupul țintă sunt dedicate acordării de instrumente de stagiu și reziliență societală pentru dezvoltarea unui cadru adecvat transferului de expertiză, de la un model validat de incluziune și integrare din zona de frontieră româno-maghiară, către statele din imediata vecinătate a Uniunii Europene.

Evenimentul face parte din activitățile proiectului „Jean Monnet”, intitulat: „Identity, Security and Inclusivity in border areas of South East Europe, Project: 101127601, EUROINCLUS”, finanțat de Comisia Europeană.

Trimite articolul

X
Taguri:
conferinta jean monet ,
oradea ,
universitatea din oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Sfânta Lumină a ajuns la Oradea cu o cursă specială de la București
    Lumina Sfântă sau focul haric, este considerată de creștinii ortodocși a fi o minune care se întâmplă în fiecare an la Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim. Focul se aprinde în Sâmbăta Mare, ziua dinaintea Paștelui Ortodox și este minunea ce încălzește sufletele oamenilor.

    BIHON Sport local

    FOTO-VIDEO
    Liga 4 Bihor, etapa 7: Liderul a câștigat derby-ul în play-off! Căpitanii au „spart ouă” la Salonta și Avram Iancu!
    Etapa disputată în Sâmbăta Mare, dinaintea Învierii lui Hristos, a adus momente inedite pe terenurile de fotbal din județ. Derby-ul etapei a fost câștigat de Transilvania Sport Academy. La Salonta golul victoriei a fost marcat de un jucător de 49 de ani. Tradițiile Pascale s-au împletit cu fotbalul la Avram Iancu și Salonta, iar CS Oșorhei și-a apropiat victoria prin golurile marcate de antrenorul principal. La toate jocurile s-au ținut un minut de reculegere în memoria fostului selecționer Mircea Lucescu.

    Cultură

    Bigotti, Cavalieri, Vogue, Premiile Emmy - repere din cariera designerului orădean Mircea Bule
    Creaţiile lui au ajuns din Statele Unite, până în Coreea de Sud, şi din Canada până în Guam.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat pentru escrocherii și șantaj, un bihorean a ajuns să facă victime în propria familie
    A pozat în comisar de Poliție și a convins două persoane să-i dea bani pentru organizarea unui flagrant delict. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gheorghe Carp despre o eventuală retragere: „Ar mai fi de lucru 5-6 ani”
    După 24 de ani la conducerea sistemului sanitar din Oradea, Gheorghe Carp spune că ia în calcul retragerea. Într-un dialog amplu cu Jurnal Bihorean, managerul explică transformarea radicală a spitalelor, de la concurență și risipă la un sistem unificat, eficient și chiar pe excedent, dar și ce probleme majore au rămas nerezolvate. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sprijin pentru început de drum: părinții din Valea lui Mihai ar putea primi 1.000 de lei pentru fiecare copil
    Primăria Valea lui Mihai a lansat în transparență decizională proiectul de hotărâre care prevede acordarea unui stimulent financiar pentru nou-născuți. 3
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X