Victoria fraţilor Farcaş la Sibiu

De Gavril Nutiu
Răzvan Farcaş
Divizionara A de handbal masculin CSM Oradea a câştigat meciul din deplasare cu HC Sibiu, din etapa a 8-a a Seriei B, scor 33-32 (16-16).

A fost o partidă dramatică, cu dese răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, 16-16, gazdele au forţat în debutul reprizei secunde, desprinzându-se la şase goluri, scor 23-17 (‘38). Antrenorul CSM Oradea, Sebastian Tudor a schimbat imediat sistemul de apărare şi sibienii n-au mai putut să înscrie. Echipa noastră a marcat şase goluri consecutive, reuşind să egaleze, scor 23-23 (‘46). HC Sibiu a trecut apoi din nou în avantaj, scor 31-28 (‘55). Finalul a fost exrem de disputat. CSM Oradea a restabilit din nou egalitatea, scor 31-31 (‘58). Stelian Babici a marcat apoi de două ori, aducându-şi echipa în avantaj, scor 31-33, iar gazdele n-au mai izbutit decât să reducă din diferenţă, scor final 32-33. De remarcat prestaţia extraordinară a fraţilor Farcaş, care au înscris împreună nu mai puţin de 22 de goluri! Antrenorul Sebastian Tudor a aliniat echipa: Bistrean, Gale, Duma – portari; Al. Farcaş 9, Munea, Drăgan, Babici 2, R. Farcaş 13, Nemenco, Haiduc 2, Polocoşer 2, Szilagyi, Amihăesi 5, Svoboda.