Adrian Pop, campion naţional de tineret

Bucureşti – Disputate pe Stadionul Tineretului „Iolanda Balaş Söter”, finalele CN de atletism pentru tineret au consemnat forma de excepţie a aruncătorului orădean Adrian Pop, care a cucerit medalia de aur la ciocan.

Confirmând rezultatele foarte bune din acest an, Pop a obţinut titlul de campion naţional cu o aruncare de 61,94 m. El a devenit în actualul sezon vicecampion european de juniori şi vicecampion naţional de seniori, în aceeaşi probă.

Adrian Pop este legitimat la CS Crişul – Dinamo Bucureşti, fiind pregătit de antrenorii Livia şi Albert Méhes. El s-a aflat aproape de o medalie şi la aruncarea discului, unde s-a situat pe locul IV. Un alt atlet al CS Crişul, Méhes Alexandru, a obţinut medalia de bronz la aruncarea ciocanului tineret, cu 52,02 m.

La rândul lor, atleţii săritori s-au aflat şi ei printre protagoniştii concursului. Astfel, Nagy Norbert a devenit vicecampion naţional la săritura în înălţime, cu 2,10 m. Incomplet refăcută după o mai veche accidentare, săritoarea în lungime Cornelia Deiac a obţinut medalia de bronz, cu rezultatul de 5,91 m. În aceeaşi probă, dar la masculin, Borsi Imre a ocupat locul IV, cu 7,35 m.

O altă medalie orădeană a fost câştigată de ştafeta de 4×100 m a CSU LPS Bihorul, situată pe locul III. Componenţa ştafetei a fost: Borsi Imre, Silviu Uivaroşan, Attila şi Gyula Kormendi.

La finele săptămânii va avea loc ultimul concurs al sezonului în aer liber din calendarul intern, CN pentru juniori I.