Bihoreanul Alexandru Jur boxează pentru centura de campion WBC Mediterranean

Bihoreanul Alexandru Jur va lupta sâmbătă în faţa propriilor suporteri pentru centura WBC Mediterranean.

Efervescenţă mare în aceste zile la Sînmartin, cu ocazia celui mai important eveniment sportiv organizat în sala de sport din localitate.
Primaria comunei Sinmartin, prin Asociația de Promovare a Turismului în stațiunile Băile Felix și Băile 1 Mai, cu sprijinul Ligii Profesioniste de Box, organizează în 28 aprilie, de la ora 19:00, la Sala de Sport a Şcolii „Floare de Lotus” din Sinmartin, o gală de box în care va fi pusă în joc centura de campion WBC Mediterranean.

Challenger-ul pentru această centură este campionul Uniunii Europene la Box, Alexandru Jur. Un pugilist originar din Sînmartin care are 17 meciuri la profesionişti, din care 16 victorii (6 prin KO) şi o singură înfrângere.

Alexandru Andrei Jur boxează pentru prima dată într-un meci la profesionişti în România, chiar în localitatea natală, pentru o centură care l-ar putea propulsa în elita boxului mondial.

Alexandru Jur împlineşte 33 de ani chiar cu o zi înaintea galei, astfel că centura ar fi cel mai frumos cadou de ziua lui.

Jur se va duela pe durata a 12 reprize a câte 3 minute cu francezul Jean Jaques Olivier (30 de ani).

În cadrul galei, pe lângă meciul pentru centura WBC Mediterranean, vor mai avea loc 5 meciuri la amatori, de 3 reprize a câte 3 minute, şi două meciuri la profesionişti, de 6 reprize a câte 3 minute.

Biletele sunt pe trei categorii: A – 100 lei, B – 75 lei şi C – 50 lei, şi se pot achiziţiona de la Primăria Sînmartin (persoane de contact Anta Ciprian – tel. 0741/192.233 şi Brata Dan – tel. 0744/567.058).

A făcut lupte şi karate

Bihoreanul Alexandru Andrei Jur a câştigat centura European Boxing Union (EBU) în octombrie 2017 în Finlanda, în faţa localnicului Juho Haapoja (36 de ani). Jur a început boxul în 2006 cu antrenorul Viorel Crăciunea, înainte fiind practicant de lupte şi karate. Jur a plecat în Belgia, apoi în Italia, el mai având în palmares titlul de campion al Belgiei şi centura WBC pentru zona francofonă.