BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Contracte semnate in prezenta ministrului Mediului

Contracte semnate in prezenta ministrului Mediului

la 29 March 2012 14:48
29 March 2012 14:48
Opt primari bihoreni au semnat joi, în prezența ministrului Mediului, Borbely Laszlo, contracte în valoare de 60 milioane de lei noi.
Scris de erdei - Opt primari bihoreni au semnat joi, în prezența ministrului Mediului, Borbely Laszlo, contracte în valoare de 60 milioane de lei noi.

Trimite articolul

X

E vorba despre proiecte derulate prin Programul Național de Dezvoltare a Infrastructurii (PNDI). Cele opt primării sunt: Uileacu de Beiuș, Aștileu, Chișlaz, Viișoara, Ciuhoi, Săcueni, Marghita și Cetariu. Ministrul Borbely a anunțat că alte trei primării – Popești, Măgești și Roșia – vor semna contracte, în viitorul apropiat.

La nivel național, din 900 de proiecte depuse, au fost declarate finanțabile 254 de proiecte, a precizat ministrul, subliniind că Bihorul „este unul dintre județele fruntașe”.

Alte două contracte s-au semnat între ministrul Mediului și directorul Administrației Bazinale Ape Crișuri (ABAC), pentru amenajarea Văii Adona și a Crișului Mic. Cele două proiecte au fost începute prin fonduri de la bugetul de stat și acum vor beneficia și de aporturi fondurile europene, accesate prin POS Mediu. Lucrarea de la Adona e finanțată cu 5.559.510 de lei de la bugetul de stat și 12.143.590 prin POS Mediu. Deja s-a amenajat albia în proporție de 70,5%, iar canalul a fost acoperit pe o lungime de 372 m, adică 35,77% din lungimea sa.

Amenajarea Crișului Mic a fost finanțată de bugetul de stat cu 2.540.346 lei și va beneficia și de fonduri europene în valoare de 9.888.026 lei. Până acum s-a recalibrat albia în proporție de 30,6%, fiind consolidată prin lucrări de zidărie din piatră pe 8,25% din lungimea sa, adică 329 de metri.

Călin Corpaș

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
Laszlo Borbely
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două case din Oradea, stropite cu benzină și incendiate. Atacatorul le-a trimis proprietarilor mesaje de amenințare
    Un bărbat de 44 de ani, din Oradea, a fost reținut de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei Oradea sub acuzațiile de amenințare și distrugere prin incendiere, după ce a dat foc unor case din municipiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pasajele din Centrul Civic, curățate de echipajele RER
    Vineri dimineața, 17 aprilie, echipele Serviciului de salubritate din cadrul Direcției Tehnice au intervenit pentru curățarea pereților pasajelor din zona Centrului Civic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Prețul carburanților continuă să scadă. Mai multe stații din Oradea vând motorina standard sub 9 lei/litru
    Prețurile carburanților continuă să se modifice, o nouă schimbare fiind operată în cursul zilei de vineri, 17 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Telefoane contrafăcute, vândute pe stradă și în centre comerciale din Oradea. Vânzătorul juca banii la „păcănele”
    Un bărbat de 46 de ani, din Oradea, a fost condamnat la un an și 2 luni de închisoare, cu suspendare, după ce a vândut telefoane, căști și smartwatch-uri contrafăcute unor persoane pe care le aborda pe stradă sau în centre comerciale din municipiu.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat de 78 de ani a plecat de acasă și nu s-a mai întors. L-ați văzut?
    Polițiștii au fost sesizați cu privire la dispariția bărbatului în cursul zilei de vineri, 17 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Vitezomani pe DEx16, lângă Oradea: doi șoferi, prinși circulând cu 185 km/h și 208 km/h într-o singură zi
    Cei doi șoferi au fost depistați de polițiști în cursul zilei de joi, 16 aprilie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X