CSM Digi Oradea va întâlni Dinamo în semifinalele Cupei României la polo

De Gavril Nutiu
Conform aşteptărilor, CSM Digi a trecut fără probleme de CSU Politehnica Cluj-Napoca în sferturile de finală ale Cupei României, câştigând partida cu scorul de 19-4 (6-0, 4-0, 4-0, 5-4). Turneul cupei se desfăşoară la Bazinul Steaua din Capitală.

Rezultatul înregistrat scuteşte de prea multe comentarii, superioritatea orădenilor fiind categorică. Marcatorii echipei noastre au fost: R. Szabó 4, Vancsik 3, M. Costa 3, Kováts 2, Gergelyfi 2, I. Szabó 1, R. Georgescu 1, Remeş 1, N. Ilisie 1, Czenk 1. Din formaţia orădeană au absentat Rocca, acidentat şi Koopman, care şi-a ispăşit suspendarea de o etapă după cartonaşul roşu primit în meciul doi al meciului cu Corona Sportul Studenţesc, din etapa a 8-a a Superligii Naţionale.

Sâmbătă, cu începere de la ora 20:00, CSM Digi va întâlni Dinamo în semifinalele cupei.

Cea de-a doua echipă orădeană, Crişul, a pierdut cu scorul de 27-1 meciul cu CSA Steaua, din sferturile de finală. Crişul va evolua în continuare în turneul pentru locurile 5-8, urmând să joace sâmbătă în compania echipei Amefa Arad.

Bazinul Steaua din Capitală găzduieşte turneul ediţiei 2017/2018 a Cupei României la polo. 2016 a fost ultimul an în care CSM Digi a cucerit Cupa României la polo, după o finală câştigată cu scorul de 5-3 în faţa celor de la CSA Steaua. În ediţia trecută, cele două formaţii s-au întâlnit din nou ...