BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
CSM Oradea a invins Asesoft Ploiesti

CSM Oradea a invins Asesoft Ploiesti

la 4 November 2012 15:58
4 November 2012 15:58
CSM Oradea a obţinut prima victorie în deplasare în faţa multiplei campioane.
Scris de Gavril Nutiu - CSM Oradea a obţinut prima victorie în deplasare în faţa multiplei campioane.

Trimite articolul

X

 Baschetbaliştii orădeni au reuşit să se reabiliteze după eşecul de acasă cu BC Timişoara, înregistrând un succes deosebit de important pe terenul celor de la CSU Asesoft. Este totodată prima victorie în deplasare în faţa multiplei campioane ploieştene, după şase ediţii în prima divizie.

Echipa noastră a început bine partida de la Brazi. Gazdele au marcat primul coş, dar orădenii au realizat imediat un paţial de 11-0 şi s-au menţinut apoi la conducere, scorul după primul sfert fiind 19-25. CSU Asesoft a recuperat din diferenţă în sfertul secund, oaspeţii având avantaj minim la pauză, scor 37-38.

Desprindere după pauză

Pauza a fost de bun augur pentru orădeni, care au făcut un sfert trei de excepţie, pe fondul unui joc colectiv de înalt nivel. După o prestaţie entuziasmantă a lui Maric, Franklin, Dillon, Topcov şi Tibîrnă, CSM Oradea încheie sfertul trei cu un avantaj de 16 puncte, scor 51-67. În sfertul patru, diferenţa creşte la 24 de puncte după coşul de la distanţă al lui Stefanovic şi orădenii nu mai pot scăpa victoria, chiar dacă pivoţii Topcov şi Ţibîrnă sunt descalificaţi pentru cinci faulturi personale. Ploieştenii fac fault după fault în ultimele minute în disperare de cauză, încercând să profite de imprecizia oaspeţilor la aruncările libere, coroborată cu o anumită relaxare prematură a unor jucători. Gazdele recuperează astfel din handicap, dar au fost departe de a ameninţa victoria echipei orădene. Scorul final, 85-94, consfinţeşte succesul absolut meritat al formaţiei lui Cristian Achim.

Etapa viitoare, CSM Oradea va juca pe teren propriu cu lidera clasamentului, Gaz Metan Mediaş. JB – G.N.

 CASETA TEHNICĂ

Sala Sporturilor din Brazi. Spectatori: circa 600

CSU Asesoft Ploieşti – CSM Oradea 85-94 (19-25, 18-13, 14-29, 34-27)

CSU Asesoft: Tudor 19 (5×3), Szijártó 2, Mandic 4, Burlacu 10 (1), Timmermanis 6 (2), Tica, Nyakundi 15, Stănescu 12 (1), Hargrove 13 (2), Vlahovic 4 (1). Nu au jucat Negoiţescu şi V. Dumitrescu. Antrenor: Vladimir Arnautovic

CSM Oradea: Stefanovic 3 (1), Lupusavei 5 (1), Maric 21 (3), Paşca 2, Topcov 20, Dillon 14 (1), Navickas, Lázár, Ţibîrnă 11, Franklin 18. Nu au juca Hora şi Ciordaş. Antrenor: Cristian Achim

Arbitri: Laurenţiu Grigoraş – Alexandru Olaru, Bogdan Podar. Comisar FR Baschet: Radu Drăgănescu

Descalificări pentru 5 faulturi: Tudor, Burlacu, Timmermans / Topcov, Ţibîrnă

Trimite articolul

X
Taguri:
asesoft ploiesti ,
baschet ,
csm oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident între două motociclete în Oradea. O persoană a ajuns la spital
    Eveniementul rutier a avut loc duminică, 5 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un saivan din Șinteu. 15 iezi au murit
    Incendiul s-a produs duminică, 5 aprilie, în jurul orei 11:00

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Promoție la Endles Sânmartin! Un sac de CeresitThermoUniversal GRATUIT la o găleată de tencuială CeresitHydroFlex!
    Promoția preferată a fațadei tale la Endles Sânmartin! Un sac Ceresit Thermo Universal GRATUIT pentru fiecare găleată de tencuială decorativă Ceresit Hydro Flex!

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    UPDATE Accident grav la Șinteu. Un motociclist a murit
    Accidentul a avut loc duminică, 5 aprilie.

    BIHON Sport local

    Medalie de aur pentru Mădălin Călugăr. Alți doi pugiliști orădeni au urcat pe podium la Cupa României
    La Brăila s-a desfășurat Cupa României la box pentru tineret și seniori. În competiția seniorilor s-au înscris 54 de pugiliști, între 4 și 8 pe categorie. Concurența mai mare s-a consemnat la tineret, unde au urcat în ring 146 de sportivi, cei mai mulți la categoriile 70 kg – 29 pugiliști, 60 kg – 25, 65 kg – 24 și 55 kg – 19 pugiliști.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VW Multivan – ofertă promoțională la D&C Oradea
    Dacă ai nevoie de un microbus modern, confortabil și perfect adaptat atât pentru familie, cât și pentru business, D&C Oradea îți propune noul Volkswagen Multivan Life L, echipat cu motor 2.0 TDI de 150 CP și cutie automată DSG cu 7 trepte, disponibil cu livrare rapidă și ofertă specială.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X