Fotbal modest, suporteri beton

Hunedoara – Cadoul făcut de Poli Timişoara iubitorilor de fotbal din Hunedoara prin alegerea stadionului “Michael Klein” pentru disputarea meciului din optimile Cupei României cu CFR Cluj a dezamăgit.

Spectatorii hunedoreni au regretat cu siguranţă la finalul jocului de ieri că au cheltuit 100.000 de lei pe bilet, pentru că meciul nu a oferit spectacolul aşteptat.

În jocul şi atitudinea celor două echipe nu s-a regăsit nimic incitant, nimic atractiv. Fazele de poartă au fost mai rare ca la un meci urât din ligile inferioare. Rivalitatea din războiul declaraţiilor care anunţa un meci mai mult decât încins a rămas undeva la vestiare, iar duelurile pentru minge nu au avut răutatea aşteptată de spectatori, dovadă că primul cartonaş galben a apărut abia în minutul 76.

Singurul aspect care s-a ridicat la nivelul Ligii I a fost spectacolul oferit de galeria bănăţenilor care a cântat şi şi-a încurajat favoriţii mai mult decât meritau.

Pragmatism maxim
Poli s-a calificat în sferturile de finală graţie eficacităţii lui Andrei Cristea care din două jumătăţi de ocazie a marcat două goluri.

Pe fondul unui joc echilibrat, fostul stelist a deschis scorul în minutul 19, reluând cu capul în plasă balonul centrat de Caramarin. Tot Cristea a mărit avantajul timişorenilor în minutul 51, printr-un şut de la 13-14 metri după ce a driblat elegant doi apărători adverşi, iar golul a declanşat o dominare sterilă a clujenilor.

Ca scuză, clujenii care duminică au semnat prima înfrângere a dinamoviştilor susţin că eşecul a fost cauzat de oboseală. “Ne-au prins pe un fond de oboseală, ne-a epuizat meciul cu Dinamo.

Timişoara a meritat victoria, îi felicit”, a spus atacantul Adrian Anca.

Poli – CFR Cluj 2-0

Stadion: Michael Klein;

Spectatori: 4.000

A marcat: Cristea (min. 20 şi 51)

Poli Timişoara: M. Popa – Olah, McKain, Cânu, Emeghara – Caramarin (Torje ’70), Alexa, Izvoranu, Bălace – A. Cristea (M. Oprea ’78), G. Bucur (Grigorie ’55). Antrenor: Alin Artimon.

CFR Cluj: Stăncioiu – Panin, V. Jula, Cadu, Miclăuş – Coroian (Tilincă ’57), Minteuan, Fl. Dan (Mojica ’72) – Semedo, 11. Chihaia (Anca ’57). Surdu. Antrenor: Cristiano Bergodi.