Greseli flagrante contra Stelei

12Comentarii
ORADEA – Steaua a fost furata ca in codru in intalnirea terminata duminica la egalitate, 0-0 cu UTA. Brigada de arbitraj condusa de Lucian Dan a viciat grav rezultatul, anuland doua goluri perfect valabile echipei din Bucuresti.

Primul gol anulat Stelei, a fost in minutul 16. Steaua a beneficiat de o lovitura libera din preajma careului de 16 metri, Bostina a executat, Thereau a lovit balonul cu capul si a tintit bara, mingea a ajuns la Ghionea, acesta a sutat in Tudor, dar mingea a revenit tot la el. Ghionea a sutat si mingea a trecut de linia portii, dar Nicolae Meghesan si Lucian Dan n-au validat golul. In poza de mai jos se vede cum Tudor era cu genunchii pe linia portii, si nu avea cum altfel sa prinda mingea in afara portii.

Al doilea gol anulat Stelei complet eronat a venit in minutul 85. Badea i-a pasat lui Iacob, acesta a preluat si a inscris, dar golul a fost anulat dupa o grava eroare de arbitraj a tusierului Sebastian Gheorghe. In imaginea de mai jos se vede clar cum Mihut il scoate din offside pe Iacob, iar Sebastian Gheorghe n-a fost incomodat de nici un alt jucator la aceasta faza, avand culoar liber.

Sa fie aceste erori de arbitraj simple greseli umane ?