„International General Choi Memorial Cup”

De Teodor Biriş
„International General Choi Memorial Cup”
Universităţii din Oradea a găzduit prima ediție a concursului „International General Choi Memorial Cup”, organizat pentru a marca 60 de ani de la înființarea acestei arte marțiale de către General Choi Hong Hi.

Competiţia a fost organizată de CS Tae Kyon Oradea (preşedinte Alexandru Sas) în colaborare cu Federaţia Română de Taekwon-do I.T.F. Sportivi din România, Ungaria şi Bulgaria înscrişi la categoriile juniori III, II, I și seniori s-au întrecut la tull, luptă, spargeri-forţă şi tehnici speciale. Rezultatele oficiale generale ale evenimentului, în funcție de categoriile de vârstă și în baza medaliilor cumulate de reprezentanții cluburilor sportive la probele de concurs:

Clasament general pe cluburi JUNIORI III, II, I și SENIORI:
Locul 1. CS LIGA DE EST – Vaslui
Locul 2. C.S. P.U.M.A. – Sibiu
Locul 3. CS ȘTIINȚA-DRAGONUL – Baia Mare

Clasament general pe cluburi – Juniori II și III:
Locul 1. C.S. P.U.M.A. – Sibiu
Locul 2. CS ȘTIINȚA-DRAGONUL – Baia Mare
Locul 3. CS WOLF – Oradea

Clasament general pe cluburi – Juniori I:
Locul 1. CS LIGA DE EST – Vaslui
Locul 2. CS DELTA – Cluj-Napoca
Locul 3. CS ȘTIINȚA-DRAGONUL – Baia Mare

Clasament general pe cluburi – Seniori:
Locul 1. CS LIGA DE EST – Vaslui
Locul 2. CS ȘTIINȚA ARDEALUL – Baia Mare
Locul 3. CS MARTIAL ARTS DOJO – Baia Mare


memorial taekwondo_1

La finalul evenimentului,Alexandru Sas, preşedintele CS Tae-Kyon a primit din partea conducerii Federației Române de Taekwon-do ITF o plachetă onorifică de recunoaștere și apreciere a efortului depus în organizarea evenimentului și, în general, a aportulului adus de-a lungul timpului în dezvoltarea taekwon-do-ului românesc, se menţionează într-un comunicat remis de Federaţia Română de Taekwon-do ITF. „A fost o onoare și o mândrie să organizez alături de Federația Română de Taekwon-do ITF această cupă internațională în premieră în România. Această primă ediție a avut un caracter special din două motive: pe de-o parte, cupa a avut un specific internațional, fiind invitați sportivi și din afara României, iar pe de cealaltă parte, a fost o competiție de celebrare a taekwono-do-ului de către toți practicanții acestei arte marțiale, întrucât am sărbătorit 60 de ani de Taekwon-do în lume și 15 ani de la înființarea Federației Române de Taekwon-do ITF.”, a declarat Alexandru Sas, președintele CS Tae Kyon Oradea.

memorial taekwondo_2

Rezultatele obţinute de CS Tae Kyon Oradea, clubul organizator: 22 de clasări pe podium, însemnând 4 medalii de aur, 4 medalii de argint și 14 medalii de bronz.

Seniori

  • Topai Catalin

–         Locul 1 tehnici speciale individual seniori masculin

–         Locul 2 lupta -78 kg individual seniori M

–         Locul 1 tehnici special echipe seniori M

–         Locul 3 lupta echipe seniori M

–         Locul 3 la spargeri echipe seniori M

  • Birta Andrei

–         Locul 3 lupta -78 kg individual seniori M

–         Locul 3 tull centuri colorate individual seniori M

–         Locul 1 tehnici special echipe seniori M

–         Locul 3 lupta echipe seniori M

–         Locul 3 la spargeri echipe seniori M

  • Szabo Robert

–         Locul 3 lupta -78 kg individual seniori M

–         Locul 1 tehnici special echipe seniori M

–         Locul 3 lupta echipe seniori M

–         Locul 3 la spargeri echipe seniori M

Juniori

  • Pataca Rares

–         Locul 2 lupta echipe junior M

–         Locul 2 tehnici special echipe junior M

–         Locul 1 thnici special echipe seniori M

–         Locul 3 la spargeri echipe seniori M

  • Sebestyen Richard

–         Locul 3 lupta -62 kg individual junior M

–         Locul 2 lupta echipe junior M

–         Locul 2 tehnici special echipe junior M

–         Locul 1 tehnici speciale echipe seniori M

–         Locul 3 la spargeri echipe seniori M

  • Varabecz Evelyn
  • Locul 3 lupta -60 kg individual junior F
  • Mladin Andrei

–         Locul 2 lupta echipe junior M

–         Locul 2 tehnici special echipe junior M

–         Locul 3 lupta -56 individual junior M

  • Gavruta Vlad

–         Locul 2 tull 1 DAN individual junior M

–         Locul 2 tehnici special individual junior M

–         locul 2 lupta echipe junior M

–         Locul 2 tehnici special echipe juniori

Copii

–         Gavruta Rares– locul 1 tehnici speciale -10 ani  individual

–         Sarca Alex– locul 2 tehnici speciale -10 ani individual

–         Mocsar Mark– locul 1 lupta -6 ani individual

–         Kovaci Matei– locul 3 tehnici speciale  -10 ani individual

–         Marton Andrei –locul 3 LUPTA INDIVIDUAL Juniori III 10-12 ani -55 kg M

–         Mladin Iulia – locul 3 LUPTA INDIVIDUAL Juniori III 8-10 ani -30 kg F

–         Deli Attila– locul 3 LUPTA INDIVIDUAL Juniori II 12-14 ani -50 kg M

–         Chis Alexandru– locul 3 LUPTA INDIVIDUAL Juniori III 8-10 ani +40 kg M

–         Irimie Bogdan—locu 3 Luptă individual Juniori  8-10 ani  -32 kg M

Pe clasamentul general:

–         LOC  2—LUPTA ECHIPE JUNIORI MASCULIN

–         LOC 2—TEHNICI SPECIALE ECHIPE JUNIORI MASCULIN

–         LOC 3—LUPTA ECHIPE SENIORI  MASCULIN

–         LOC 1—TEHNICI SPECIALE SENIORI MASCULIN

–         LOC 3—SPARGERI FORTA ECHIPE SENIORI MASCULIN



0Comentarii

Herzlichen Dank für Ihren Kommentar - dieser wird nach einer Prüfung von uns freigeschaltet. Beachten Sie, dass dies gerade an Wochenenden etwas länger dauern kann. Kommentare von registrierten Usern werden sofort freigeschaltet - hier registrieren!

inca 1000 caractere ramase