Invingatoare la Cupa Europeana de la Belgrad

De Gavril Nutiu
Ioana Matei (a doua din stânga), pe locul I la Belgrad
Judoka Ioana Matei a cucerit medalia de aur la concursul de Cupă Europeană din Serbia.

Competiţia a reunit la start peste 200 de concurenţi seniori din 21 de ţări ale continentului, printre care s-au aflat cinci judoka de la CSM JC Liberty Oradea (antrenori Aurelian Fleisz, Han Sang Ho, Emil Morar): Ioana Matei, Andreea Florian, Mădălina Pantea, Denis Mititelu şi Adrian Merge. Performera orădenilor şi în acelaşi timp a delegaţiei României a fost Ioana Matei, care a obţinut medalia de aur la categoria 48 kg. Ea a avut un parcurs fără greşeală, învingându-şi categoric toate adversarele. Ioana a trecut în primele două tururi prin ippon de Nikolic (Serbia) şi Kraft (Austria), ajungând în finală, unde a dispus la puncte de Shauer (Austria), o judoka valoroasă, situată pe locul 8 în clasamentul european al categoriei. Rezultatul Ioanei Matei a fost cel mai bun pentru delegaţia României, care a mai câştigat la Belgrad două medalii de argint, prin Cristian Bodârlău (81 kg) şi Daniel Natea (+100 kg). Alte două judoka orădene, Andrea Florian (57 kg) şi Mădălina Pantea (70 kg) s-au clasat pe locurile 5 la categoriile lor de greutate. „Ioana Matei este o speranţă a judoului orădean pentru calificarea la Olimpiada de la Rio de Janeiro din anul 2016”, a afirmat antrenorul Emil Morar.