Julien Rahier a marcat 40 de puncte!

Râmnicu Vâlcea – Baschetbaliştii orădeni au obţinut a treia victorie pe teren străin din actualul sezon, impunându-se în faţa celor de la BC Râmnicu Vâlcea. Din nefericire, acest succes este pur platonic, nemaiputând să îmbunătăţească cu nimic situaţia din clasament a echipei orădene, care va termina sezonul pe locul X.

Meciul BC Râmnicu Vâlcea – CSM Leonardo a contat pentru etapa a XXV-a a Diviziei A de baschet masculin şi s-a încheiat cu scorul de 98-108 (23-34, 34-23, 18-21, 23-30). Partida a fost deosebit de spectaculoasă şi l-a scos la rampă pe orădeanul Julien Rahier, care a reuşit să înscrie nu mai puţin de 40 de puncte, o performanţă mai rar întânită în campionatul nostru. Elevii antrenorilor Kósa Zoltán şi Veres Attila şi-au dorit mult victoria, dornici să demonstreze că meritau o clasare mai bună în acest campionat.

Ei au început în trombă partida, adjudecându-şi primul sfert cu 34-23. Vâlcea a revenit în joc în al doilea sfert, care a avut o desfăşurare diametral opusă, fiind câştigat la acelaşi scor de gazde. A urmat un al treilea sfert echilibrat, cu orădenii în prim-plan, care conduceau cu 78-75 înaintea ultimei reprize. Sfertul al patrulea a consemnat detaşarea oaspeţilor, care au obţinut un succes absolut meritat.
Antrenorul Kósa Zoltán a aliniat formaţia: Rahier 40, Maric 12, Morris 8, Apostol 22, Djordjic 16, Bilbija 4, Mandache 5, Viciu, Kiss, Nicoară, Lázár. Tehnicianul orădean a lăudat prestaţia elevilor săi: „Trebuie să remarc întreaga echipă. Toţi jucătorii au jucat bine, dornici să arate că meritau să se califice la turneul play-off. Din păcate însă, timpul nu mai poate fi întors înapoi”, a spus Kósa Zoltán. Etapa viitoare, CSM Leonardo va juca pe teren propriu cu U Mobitelco Cluj-Napoca.