Kinder Paleu a castigat derby-ul cu Crisul Alesd

Balea (în verde-roşu) a marcat golul doi
Capul de afiş al etapei a XII-a din Liga a IV-a s-a desfăşurat la Paleu între Kinder şi Crişul Aleşd, ocupantele locurile 2 şi 3 înaintea acestei runde.

Meciul s-a ridicat la nivelul aşteptărilor, ambele echipe luptând aprig pentru punctele puse în joc. Kinder s-a impus cu 2-0 şi rămâne în plasa liderului din Sântandrei.

Bine aşezaţi în teren, aleşenii au trecut pe lângă gol în minutul 21 când Cipău a rămas singur cu portarul în lateral, dar a amânat şutul şi C. Lupuţ l-a blocat la 10 metri. Replica gazdelor a venit prin acelaşi Lupuţ, care după un corner a trimis cu capul peste din şapte metri (29). Golgeterul Lobonţ (53) şi Madar (60), al doilea cu un şut de la 35 de metri care a şters transversala. Paleul a receptat semnalele dar a lovit letal prin francezul Ramariavelo, care a profitat de indecizia fundaşilor şi a trimis în stânga lui Sebi Pop (63). Conduşi cu 1-0, aleşdenii n-au avut puterea să revină şi au căzut definitiv în minutul 76: Grosu l-a lansat pe Balea, care l-a driblat pe S. Pop şi, din unghi, a şutat sub transversală (2-0).