BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Locuri de munca in Germania si Danemarca

Locuri de munca in Germania si Danemarca

la 11 January 2012 14:06
11 January 2012 14:06
Anul 2012 începe cu veşti bune pentru românii cunoscători de limbă germană care se află în căutarea unui loc de muncă.
Scris de erdei - Anul 2012 începe cu veşti bune pentru românii cunoscători de limbă germană care se află în căutarea unui loc de muncă.

Trimite articolul

X

„Peste 500 de locuri de muncă sunt oferite de o firmă din Germania, landul Bavaria în Baden – Wurttemberg. O condiţie de bază este cunoaşterea limbii germane”, ne-a informat Simona Burdean, consilierul Eures de pe lângă AJOFM Bihor.

Calificări

Firma Phoenix Gir are nevoie de 56 de ingineri, 34 de ingineri proiectanţi, 34 de lucrători CNC, 44 de specialişti sofware, 30 de sudori, 36 de specialişti în mecatronică, 56 de electronişti, 36 de stivuitorişti, 68 de şoferi camion, 16 agenţi call center, 16 medici, 76 de asistenţi medicali şi îngrijitori, 38 de specialişti în doemniul gatsronomic şi 24 de bucătari.

„Cei care vor aplica pentru meseriile solicitate trebuie să fie calificaţi în meseriile cerute. Angajatorul oferă sprijin în vederea găsirii unei locuinţe, unii dintre ei dispunând şi de cantine”, a precizat Simona Burdean. Contractul este pe durată permanentă.

În ceea ce priveşte salariile, acestea sunt cuprinse între 3.200 şi 4.500 de euro brut/lună pentru inginerii proiectanţi şi între 3.500 şi 5.800 de euro brut/lună pentru inginerii în doemniul ingineriei electrice şi automatizărilor.

Specialiştii software, cunoscători a programelor Exp, Java, PHP, SAP şi NET, au posibilitatea de a câştiga între 3.200 şi 4.500 de lei. Lucrătorii CNC vor primi un salariu cuprins între 2.200 şi 2.800 de euro brut/lună. Doctorii, cu următoarele specializări: medicină generală, medicină internă, chirurgie, ortopedie, neurologie, ginecologie şi anestezie, precum şi medicii asistenţi în toate specializările, vor outea câştiga între 4.000 şi 6.000 de euro brut/lună.

Agricultori în Danemarca

În această perioadă se face selecţie şi pentru 75 de persoane pentru muncă în agricultură în Danemarca. „Cei selectaţi vor participa la recoltarea de diverse fructe şi legume (căpşuni, zmeură, măzare, ceapă etc.). Este necesară cunoaşterea limbii engleze la nivel mediu”, a subliniat Simona Burdean.

În mod normal, se lucreaza între 25-37 ore săptămânal, dar numărul orelor depinde şi de vreme. Munca poate începe la ora 4:00 dimineaţa. Vârsta minimă a aplicanţilor este de 18 ani. Experienţa în munca agricola şi, mai ales, în ferme daneze constituie avantaj. Cazarea se face în cort. La cele mai multe din ferme, lucrătorii trebuie să îţi aducă un cort, ustensile de gătit şi haine groase. În ferme se vor asigura spaţii acoperite pentru prepararea mâncării, toalete, baie, maşini de spălat. Taxa de cazare în camping este între 2 şi 10 euro/zi, pentru acoperirea costurilor serviciilor de electricitate, apa. Dacă contractul începe înainte de luna mai şi se termină după luna august, angajatorul va oferi întotdeauna cazare în spaţiu acoperit, contracost sau va ajuta lucrătorul să îşi găsească cazare. Plata este întotdeauna în functie de cantitate, în medie 0,8-0,9 euro/kg. Plata se face conform Contractului Colectiv de Muncă în agricultură sau conform contractului individual de muncă. Transportul către Danemarca şi înapoi,în România este în responsabilitatea lucrătorilor. Se recomandă păstrarea biletelor de transport, pentru eventuale deduceri de impozit.

Durata variabilă a contractului începe la sfârşitul lunii mai/jumătatea lunii iunie până în august/sept. Informaţii suplimentarea se pot obţine de la consilierul Eures de la AJOFM Bihor.

D.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
ajofm bihor ,
Danemarca ,
eures ,
Germania ,
locuri de munca
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean acuzat că ar fi furat telefoane de 150.000 de lei în baza unor contracte falsificate
    Un bărbat de 32 de ani, din Bihor, angajat ca agent de vânzări la o firmă de telefonie din municipiul Satu Mare, este anchetat sub acuzația că ar fi falsificat 15 contracte de abonament și ar fi luat telefoanele achiziționate în acest fel. Prejudiciul calculat de anchetatori este de peste 150.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    80 de zile de muncă gratuită pentru un accident mortal lângă Salonta, în care și-a pierdut viața un biciclist
    Un tânăr de 25 de ani, din Salonta, a fost condamnat la un an și 8 luni de închisoare, cu suspendare, și obligat să muncească 80 de zile în folosul comunității, după ce a fost implicat într-un accident produs pe DN79 Oradea – Arad, în urmă cu cinci ani, și soldat cu moartea unui biciclist.

    România

    România începe demersurile pentru scoaterea ursului brun de pe lista speciilor protejate: „Situația nu mai poate fi tolerată”
    România începe demersurile la Comisia Europeană pentru schimbarea statutului ursului brun și creșterea controlului populației.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem, astăzi, 11 iunie?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 11 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dosarul de ucidere din culpă al medicului Dorel Săndesc se mută la Curtea de Apel Oradea
    Înalta Curte de Casație și Justiție a decis luni, 9 iunie, mutarea la Curtea de Apel Oradea a dosarului de ucidere din culpă în care medicul Dorel Săndesc, managerul Spitalului Județean Timișoara, a fost condamnat la un an și opt luni de închisoare cu suspendare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ați văzut-o? Minoră de 15 ani din Borod, căutată de polițiști după ce a dispărut de acasă
    În cursul zilei de 10 iunie, în jurul orei 13:30, polițiștii Secției nr. 7 Poliție Rurală Tileagd din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au fost sesizați cu privire la dispariția unei minore din localitatea Borod.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X