Medalie de bronz la CN de junioare

De Gavril Nutiu
Bianca Benea şi antrenorul Nicolae Ille
Sportiva Bianca Benea, de la CSM Oradea (antrenor Nicolae Ille), a cucerit medalia de bronz în cadrul probei individuale de spadă a CN de scrimă pentru junioare, competiţie care a avut loc la Craiova.

Proba de spadă a reunit la start 60 de concurente. Bianca Benea a avut un parcurs fără greşeală până în semifinale, unde a fost învinsă la limită, scor 8-9, de către Teodora Coste (CS Satu Mare). Sportiva sătmăreană a devenit de altfel campioană naţională de junioare. Pe lângă Bianca Benea, CSM Oradea a mai avut alte două reprezentante, Andreea Tufan, clasată pe locul 31, respectiv Handlery Anna, care a ocupat locul 48. Bianca Benea a devenit în acest an vicecampioană naţională la cadete, unde a pierdut titlul în faţa Alexandrei Predescu (CSA Steaua).

În proba pe echipe, formaţia CSM Oradea, în alcătuirea Bianca Benea, Andreea Tufan, Handlery Anna, s-a situat pe locul 5, dintr-un total de 15 echipe participante la competiţie.