Mihnea Dăscălescu, triplu campion naţional la înot

De Gavril Nutiu
Delegaţia CS Crişul la CN de copii
Un grup de zece componenţi ai secţiei de nataţie a CS Crişul, pregătită de antrenorii Illés Zsolz şi Georgeta Schier, a luat parte la Campionatul Naţional de înot petru copii cu vârstele de 10-11 ani, desfăşurat la Arad.

La competiţie au fost prezenţi nu mai puţin de 480 de sportivi, de la 62 de cluburi din întreaga ţară. Performerul delegaţiei orădene a fost Mihnea Dăscălescu, care a devenit triplu campion naţional în probele de 50 m bras, 100 m bras şi 100 m liber, respectiv vicecampion naţional la 50 m liber, la categoria 11 ani. La rândul său, Pap Zselyke (11 ani) a obţinut medalia de bronz la 50 m spate şi s-a clasat pe locul 5 la 100 m spate.

Mihnea Dăscălescu, cu medaliile cucerite la CN

Tot pe locurile 5 s-au situat ştafetele de fete 4×50 m liber şi 4×50 m mixt, la categoria 10 ani. Ştafeta de băieţi 4×50 m mixt a ocupat locul 7, iar ştafeta de băieţi 50 m liber s-a situat pe locul 8, ambele la categoria 11 ani. Tot pe locul 8 s-a clasat Szilágyi Szabolcs (10 ani) la 50 m bras. Au mai participat Biro Dorotya, Fila Barbara, Márton Panna, Kemecsei Csenge, Adrian Bejuşcă şi Raul Benţe. În clasamentul pe echipe (după numărul de puncte şi medalii), CS Crişul a ocupat locul 7, dintr-un total de 62 de cluburi.