Nemes Nimrod, medaliat cu bronz la CN de tenis

De Gavril Nutiu
Nemes Nimrod şi antrenorul său, Nemes Iosif
Tenismenul orădean Nemes Nimrod, de la CS Sănătatea (antrenor Nemes Iosif), a participat la ediţia 2014 a Campionatului Naţional, desfăşurată la Bucureşti.

El a luat startul la categoria 12 ani băieţi, reuşind să cucerească medalia de bronz a campionatului. Nemes Nimrod era situat pe locul 30 în topul naţional al categoriei, dintr-un total de 84 de concurenţi, în urma rezultatelor înregistrate la turneele din ţară la care a luat parte. „Din păcate, nu am putut participa la suficiente turnee. În acest an, Nimrod a concurat în competiţii la Arad, Cluj, Oradea şi Mediaş, la 12 sau 14 ani. El a câştigat turneele când a jucat la 12 ani şi a terminat pe podium când a fost înscris la categoria 14 ani”, a explicat tatăl şi antrenorului sportivului, Nemes Iosif.

Nimrod s-a aflat pe tabloul principal al CN, a trecut de mai multe tururi, ajungând până în semifinale, unde a fost învins de Sebastian Gima (Constanţa), scor 2-6, 1-6. Gima a fost campion european cu reprezentativa României în sezonul trecut. În finala mică, Nemes Nimrod l-a întrecut pe Andrei Andrei (Bucureşti), cu scorul de 6-2, 6-0. În urma acestui rezultat, orădeanul a fost selecţionat la lotul naţional al categoriei 12 ani băieţi.