Neputincioşi pe propriul teren

CS Oşorhei joacă la fel de slab pe teren propriu şi în mandatul antrenorului Rudy Kovacs.

Bihorenii au pierdut marti cu 0-2 (0-2) confruntarea cu CS Ineu din etapa a VII-a a Ligii a III-a. Într-o formulă de start cu niciun atacant de meserie, echipa bihoreană nu şi-a creat nicio ocazie la poarta lui Fl. Rusu în prima repriză. Nici arădenii nu au fost mai breji, dar au fost salvaţi de…bihoreni. Ex-orădeanul Bogdan Iambor (34 de ani) a executat un corner şi Cristi Andor a deviat balonul în propria poartă (37).

Tot Iambor a fost artizanul desprinderii oaspeţilor cu un şut de la 25 de metri, deviat uşor de Bogman, iar mingea a intrat în plasă aproape de vinclu (40).

Au fost trei minute negre care au decis soarta celor trei puncte. După pauză, deşi au fost mai incisivi în atac, bihorenii n-au reuşit să marcheze. Şanse au fost, dar portarul Rusu a scos şutul cu efect trimis de Andor (64), iar Gego a fost blocat la 6 metri (66).

A rămas 0-2, un eşec ruşinos în faţa unei echipe cu jucători neplătiţi, care a venit la Oradea cu doar 15 jucători.

Vineri, CS Oşorhei îşi va trata problemele la Sănătatea Cluj, care tocmai a câştigat primul meci în campionat.

Au evoluat echipele:

CS Oşorhei: Sg. Ghilea – Bogman, Ş. Pop, Pintea, Arsene (78 Cr. Morar) – Ember (46 Gego), Magda (69 Biţiş), L. Todea – Cr. Andor, P. Achim, Contor. Antrenor: Rudy Kovacs

CS Ineu: Fl. Rusu (90+3 Cioară) – Tătar (90+1 Cornea), Bier, Bilia, Şuşlak, Francescu, Iambor, Covaci (73 Pirtea), Talpaş, Georgiu, A. Drăgan (81 Malancu). Antrenor: Adrian Abrudean.