O victorie şi un eșec pentru tricolore

23 de echipe naţionale se întrec la Oradea în cadrul Campionatului European de baschet Feminin Under 16 Divizia B.

Meciurile se desfăşoară la Arena Antonio Alexe, Sala Universităţii şi sala de sport a Colegiului Economic „Partenie Cosma”. Naţionala României face parte din Grupa D alături de Belgia, Polonia, Norvegia şi Macedonia.

baschet CE1

În prima zi, tricolorele au reuşit să învingă Belgia cu scorul 56-43 (14-9, 9-11, 22-10, 11-13). Printre protagonistele echipei naţionale a României s-a numărat şi orădeanca Nicolett Orban (Colegiul Naţional Mihai Eminescu). În cele 17:31 minute jucate, Nicolett a marcat 12 puncte, fiind a doua marcatoare a României, după Maria Ferariu (13 puncte).

baschet CE2

Sâmbătă, România a cedat dramatic în faţa Poloniei, principala favorită din grupă, scor 54-57 (13-16, 15-19, 14-8, 12-14). Nicolett Orban a reuşit 8 puncte şi 8 recuperări în 24:55 minute, principala realizatoare a tricolorelor fiind A. Ghiţă – 14 puncte.

baschet CE3

Duminică, după închiderea ediţiei s-a terminat jocul România – Norvegia. Luni este zi de pauză, iar meciul România – Mecedonia este programat miercuri de la ora 18:00.