Olanda-România 0-0

4Comentarii
OLANDA – Echipa naţională a României a obţinut, sâmbătă, un rezultat de egalitate, 0-0, pe terenul principalei favorite la calificare din Grupa G a preliminariilor EURO 2008, la capătul unui meci cu două reprize diametral opuse.

Tricolorii au început meciul în terenul advers. În minutul 3, Contra a centrat din partea dreaptă, dar Goian a reluat cu capul peste poartă.

În minutul 5, Mutu a recuperat o minge în jumătatea proprie de teren, i-a pasat lui Marica în partea dreapta, şutul acestuia fiind scos cu greu în corner de Stekelenburg.

În minutul următor, acelaşi Mutu a şutat din întoarcere, iar Stekelenburg a reţinut.

Marica a tras slab din interiorul careului, în minutul 28, după o prelungire pe spate a lui Adrian Mutu.

Olandezii au avut primul şut pe spaţiul porţii în minutul 34, atunci când Robben a şutat de la marginea careului într-o fază în care Goian era căzut în interiorul careului după ce a primit o minge în figură de la acelaşi Robben. Toţi jucătorii români au sprintat spre olandez pentru a-i reproşa că nu a trimis mingea în afara careului, cel mai vehement fiind Lobonţ, care s-a ales cu un cartonaş galben.

Prima repriză s-a încheiat cu şutul lui Sneijder, din minutul 45, care a trecut puţin pe lânga poarta lui Lobonţ, care era însă pe minge.

A fost o primă parte în care echipa naţională a României a avut o posesie a mingii de 56%.

În minutul 48, Cociş a avut o acţiune personală, a depăşit un adversar, dar şi-a închis unghiul şi a tras peste poartă.

În minutul 83, Lobonţ a respins din capul lui Huntelaar o centrare a lui Robben.

Sneijder a şutat de la 25 de metri, în minutul 88, dar Lobonţ a reţinut fără probleme.

Olandezii ajung la o posesie a balonului de 66%, dar pe final Mutu şi Cociş sunt cei care au cele mai mari ocazii, primul şutând pe direcţia portarului advers, în vreme ce bolta lui Cociş a trecut puţin peste.