Pe podium la Budapesta

De Gavril Nutiu
Un grup de sportivi ai secţiei de tir sportiv de la CSU Oradea (antrenor Vasile Leţ, Adriana Floruţa) a participat la concursul internaţional de la Budapesta.

Orădenii au avut evoluţii bune, realizând mai multe clasări pe podium. Francesca Pop s-a situat pe locul 1 în proba de pistol 10 metri aer comprimat junioare I, cu rezultatul de 370 puncte. Ea s-a clasat pe primul loc şi la open, cu 196,2 puncte. Teodor Iancu s-a situat pe locul 1 la pistol 60 focuri aer comprimat juniori I cu 565 puncte, el clasându-se pe locul 4 la open, cu 115,8 puncte. Szücs Csongor a ocupat locul 12 în aceeaşi probă, cu 556 puncte. În probele de puşcă 10 metri aer comprimat, Lorena Pop a ocupat locul 4 cu 388 puncte, iar Antonia Miclău s-a clasat pe locul 10 cu 384 de puncte, ambele la senioare. La junioare, Eliza Molnar a terminat întrecerea pe lcul secund, cu 385 de puncte.