Pe podium la Cupa Germaniei

Gimnastul orădean Bryan Wohl (11 ani) şi-a trecut în palmares un loc 2 cu echipa la ediţia din acest an a Cupei Germaniei (Deutschland Pokal) la gimnastică pentru juniori născuţi între 11 şi 12 ani.

În competiţia desfăşurată la „Lausitz Arena” din Cottbus au fost echipe care au reprezentat 12 landuri, fiecare formaţie fiind alcătuită din patru gimnaşti. Orădeanul a făcut parte din echipa Niedersachsinger Turner Bund care s-a clasat pe locul 2.

Cupa a fost câştigată de Hessinger Turverband, iar podiumul a fost completat de Berliner Turn und Freizetsport Bund.
În competiţia la individual compus, Wohl s-a clasat pe locul 9 cu 52.450 puncte (din 50 de participanţi), în condiţiile în care a fost cu un an mai mic decât majoritatea participanţilor.

Bryan Wohl (antrenor Dacian Reştea) a fost oprit în lotul de prespectivă pentru un stagiu centralizat de pregătire în perioada 13-18 noiembrie la Berlin, în moderna sală unde se antrenează lotul de seniori al Germaniei.