BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Profii de sport, vanzatori de etnobotanice, arestati 29 de zile

Profii de sport, vanzatori de etnobotanice, arestati 29 de zile

la 26 October 2012 09:47 Reactualizat la: 26 October 2012 09:56
2 Comentarii
26 October 2012 09:47 Reactualizat la: 26 October 2012 09:56
Profesorii de sport Ovidiu şi Ciprian Iova au fost arestaţi preventiv 29 de zile, pentru etnobotanice.
Scris de Otilia Șandor - Profesorii de sport Ovidiu şi Ciprian Iova au fost arestaţi preventiv 29 de zile, pentru etnobotanice.

Trimite articolul

X

Cei doi profesori de sport de la şcoala din Hotar şi Sântandrei, luaţi joi de mascaţi şi duşi la audieri la DIICOT Oradea, au primit mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile.

Amintim că cei doi fraţi, Ovidiu şi Ciprian Iova, cu toate că sunt profesori, de ani de zile ţin paginile ziarelor cu subiecte legate de afacerea lor de la magazinul de vise din Oradea – Euphoria. Iniţial, unitatea aceasta prin care cei doi fraţi vindeau substanţe cu efecte psihoactive a funcţionat pe str. Moscovei, iar anul acesta a fost mutată pe malul Crişului, vizavi de Primărie.

Oamenii legii au încercat, la fel, de ani de zile, să adune dovezi suficiente ca să îi oprească pe cei doi profesori din activitatea lor de comercianţi de astfel de droguri dar nu au reuşit. Cei doi mergeau dimineaţa la şcoală, iar apoi la magazinul de ierburi, pe uşa căruia afişaseră cu nonşalanţă şi număr de telefon pentru comenzi chiar la domiciliul clienţilor.

Li s-a înfundat

Până joi, 25 octombrie 2012, când procurorii DIICOT au dispus percheziţionarea domicililor lor şi a unor locaţii neoficiale unde vindeau etnobotanice. Astfel, joi dimineaţă, cinci percheziţii domiciliare au fost efectuate şi trei maşini de lux au fost puse sub sechestru. Au fost confiscate mai multe produse cu efect de drog, iar cei doi fraţi, plus încă alţi trei tineri care îi ajutau să îşi vândă drogurile, au fost luaţi de mascaţi şii duşi în faţa procurorilor DIICOT, pentru audieri.

Cei cinci au fost joi şi reţinuţi pentru 24 de ore în Arestul Inspectoratului Judeţean de Poliţie Bihor, iar procurorii au făcut propunerea către magistraţii orădeni a elibera pe numele lor mandate de arestare preventivă.

Joi seară, cei doi fraţi profesori de sport şi doi (orădeanul Lucian Hevesi – 25 ani şi tincanul Călin Toma Martin – 21 ani) dintre cei trei vânzători ambulanţi ai lor au primit mandate de arestare preventivă pentru 29 de zile.

Suspendaţi din învăţământ

În urma eliberării mandatelor de arestare preventivă, cei doi fraţi (unul titular la şcoala de la Sântandrei, celălalt suplinitor la şcoala de la Hotar) nu mai au voie să profeseze în învăţământ, cel puţin o perioadă.

Daniel Negrean, şeful Inspectoratului Judeţean Şcolar, a declarat vineri dimineaţăî că, potrivit Codului Muncii, celor doi li se va suspenda acum activitatea, iar dacă vor fi găsiţi vinovaţi, li se va interzice complet şi pentru totdeauna să mai predea ore de sport.

 

Profesori saltati pentru etnobotanice

Trimite articolul

X
Taguri:
DIICOT ,
etnobotanice ,
euphoria ,
profesori
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. trump vote mask says:
    November 26, 2020 at 10:11 am

    d .} Medical clinic.

    Reply
  2. trump vote mask says:
    December 16, 2020 at 10:42 am

    In truth, you are able to experience this valuable only just belonging to the professionalisms of the directors with the Nike Small business.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Zilele Orașului Aleșd 2026, Două zile de concerte, spectacole, competiții sportive și distracție pentru toată familia
    Orașul Aleșd se pregătește de sărbătoare. În acest weekend, la Arena Sportivă are loc o nouă ediție a Zilelor Orașului Aleșd, un eveniment dedicat întregii comunități.

    Economic

    Bihorenii au câștigat, în medie, 4.692 de lei net în iunie. Câți salariați și șomeri sunt în județ
    Piața muncii din județul Bihor a înregistrat ușoare scăderi în luna iunie 2026, atât în ceea ce privește numărul salariaților, cât și cel al șomerilor aflați în evidențele autorităților.

    Cultură

    FOTO/VIDEO
    Carele alegorice au ajuns în Piaţa Unirii din Oradea. Zilele Culturii Maghiare au debutat cu dans şi sfinţirea „pâinii noi”
    Zilele Culturii Maghiare Oradea sunt organizate cu scopul de a promova dialogul intercultural și de a consolida legăturile dintre comunități.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    Economic

    Bihorul își consolidează exporturile: comerțul extern trece pe plus în mai 2026
    Exporturile județului Bihor au depășit importurile cu aproape 20 de milioane de euro în luna mai 2026, în timp ce vânzările externe au continuat să crească. Mașinile și echipamentele electrice rămân principalul motor al comerțului internațional al județului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Uscatu’” și alți doi orădeni, achitați, dar puși să achite 210.000 de lei într-un caz de contrabandă cu țigări din Ucraina
    Orădenii Viorel Pop (66 de ani), cunoscut sub porecla „Uscatu’”, Zoltán Rácz, de 54 de ani, și Alexandru Varga (71 de ani) au fost achitați definitiv de Curtea de Apel Oradea pentru acuzația de constituire de grup infracțional organizat care ar fi avut drept scop contrabanda cu țigări aduse din Ucraina.

    România

    Se schimbă procedura pentru permisul auto. Ce document nu mai trebuie prezentat în dosarul de la ghișeu
    Cei care își depun dosarul pentru obținerea permisului auto nu mai sunt obligați să aducă certificatul de cazier judiciar, nici în format fizic, nici electronic.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X