Romania s-a calificat in sferturile de finala la polo

De Gavril Nutiu
Reprezentativa de polo juniori a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, competiţie care se desfăşoară în aceste zile la Perth (Australia). Poloiştii tricolori au câştigat meciul de baraj din optimi în faţa Noii Zeelande, scor 5-4 (2-2, 2-0, 0-1, 1-1).

A fost o întâlnire echilibrată, dar victoria echipei noastre a fost absolut meritată. După un prim sfert încheiat la egalitate, tricolorii au preluat conducerea în sfertul secund şi nu au mai cedat-o până la final. În sferturile de finală, România va întâlni joi puternica reprezentativă a Italiei, una din favoritele la titlul mondial.