Ronaldo a debutat la Milan

ITALIA – Greu incercatul campionat italian s-a reluat in aceasta duminica cu meciurile etapei a 23-a, un bun prilej pentru Ronaldo de a reveni in Serie A si de a debuta la AC Milan.

Brazilianul a intrat in minutul 63 al jocului sustinut de Milan pe teren propriu cu Livorno, la final elevii lui Ancelotti obtinand o victorie la limita (2-1), care-i aduce la doar doua puncte de ultimul loc calificant in editia viitoare a Champions League. Gattuso a deschis scorul in minutul 29, pentru ca echipa vizitatoare sa egaleze doua minute mai tarziu prin Lucarelli. Golul victoriei milaneze a fost reusit de cehul Jankulovski in minutul 68. De notat ca la Milan a debutat in poarta si noul goalkeeper Marco Storari, in timp ce Livorno l-a prezentat cu aceasta ocazie pe Stefano Fiore.

Inter ajunge la cota 15

Intr-o partida disputata cu portile inchise, Internazionale a trecut cu 2-0 de Chievo Verona, ajungand la a 15-a victorie consecutiva. Adriano (1) si Crespo (51) au punctat pentru nerrazzuri.

Roma a trecut usor de Parma

Fara Cristian Chivu, in continuare accidentat, AS Roma a trecut cu 3-0 de Parma, intr-un joc disputat pe un Stadio Olimpico, avizat sa-si deschida portile. Totti a deschis scorul la cinci minute dupa reluare, trecandu-si in cont al 139-lea gol in Serie A, dupa care Perrotta a majorat avantajul amfitrionilor (65). Taddei a inchis tabela in minutul 94, in urma unui corner, oaspetii terminand jocul cu un om in minus, dupa eliminarea lui Couto (89).

Fiorentina castiga fara Mutu si Toni

“Violetii” au gasit drumul spre gol, desi pe teren nu s-au aflat golgeterii Adrian Mutu si Luca Toni, internationalul roman acuzand o puternica raceala. Reginaldo (16) si Pazzini (44) au marcat cele doua goluri ale victoriei Fiorentinei, spre bucuria fanilor ramasi in afara arenei Artemio Franchi.

Nastase, titular la Ascoli

Pe una din putinele arene din Italia, care a intrunit masurile de securitate, Sampdoria Genova a depasit cu 2-0 lanterna Ascoli, in pofida unui penalty aparat de veteranul Pagliuca. Cele doua goluri ale gazdelor au fost marcate dupa pauza, purtand semnatura lui Maggio (48) si Franceschini (75). Vali Nastase a evoluat pe intreaga durata a partidei in centrul defensivei lui Ascoli, echipa care a evoluat in ultimele 20 de minute cu un om mai putin, dupa ce Matteo Mellara a primit rosu, in urma unei interventii nesportive asupra lui Falcone.