BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Toţi banii spre CET!

Toţi banii spre CET!

la 1 October 2013 13:36
1 October 2013 13:36
Economiştii Primăriei au mai scobit după bani în bugetul oraşului, tăind inclusiv de la investiţii.
Scris de Demian - Economiştii Primăriei au mai scobit după bani în bugetul oraşului, tăind inclusiv de la investiţii.

Trimite articolul

X

Consilierii locali au aprobat, luni, în şedinţa ordinară a deliberativului local, o nouă rectificare a bugetului oraşului, cu rostul de-a face rost de bani pentru CET.

7,3 milioane de lei au stors economiştii Primăriei din estimările iniţiale ale Primăriei, atât de la cheltuielile de funcţionare cât şi de la investiţii. Cea de luni este a doua astfel de rectificare în ultimele luni, cu aceeaşi finalitate: să facă rost de bani pentru aprovizionarea Electrocentrale SA cu cărbune.

„Cele mai mari sume sunt economii la datoria publică, la plata ratelor şi comisioanelor. Cursul valutar a fost mai mic şi mai stabil decât am anticipat şi am putut economisii două milioane de lei. 700.000 de lei am putut lua de la cheltuielile cu salariile şi 100.000 de lei de la ASCO, bani disponibili după ce au fost predate căminele Candeo şi Dignitas”, spune Eduard Florea, şeful Direcţiei Economice din Primărie.

„De la capitolul investiţii am tăiat de la Podul Macio 800.000 de lei şi de la bretelele rutiere de acces spre pod, încă 800.000 de lei. Încă 800.000 am tăiat de la accesul de pe strada Ogorului, în Parcul Industrial II”, spune directorul.

Toţi banii sunt direcţionaţi spre funcţionarea Electrocentrale SA. În momentul acesta, din cei 25 – 35 de milioane de lei necesari pentru această iarnă, CET-ul are alocaţi 18,3 milioane. Cei maxim 35 de milioane de lei înseană „gaura” pe care anii trecuţi o suportau furnizorii de cărbune care livrau marfa şi îşi încasau banii, dacă-i încasau, după mai multă vreme.

Cu intrarea în insolvenţă, CET-ul şi-a schimbat şi furnizorul de cărbune – se va alimenta de la o firmă din Ungaria, care vinde combustibilul mai ieftin decât este de găsit pe piaţa internă. „Ieri a ajuns în CET primul transport de cărbune din Ungaria şi vor mai urma şi altele. Între timp, negociem şi cu SNLO să ne mai furnizeze cărbune”, a declarat primarul Ilie Bolojan luni, după şedinţa deliberativului local.

Trimite articolul

X
Taguri:
buget CET ,
cet oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UNTOLD 2026 bate noi recorduri: Peste 500.000 de participanți și sold out la abonamentele pentru ediția 2027
    Patru nopți albe, nouă scene, sute de decibeli și un stadion transformat într-un cazan sub presiune al muzicii electronice și pop-rock. Ediția UNTOLD 2026 s-a tras la linie la Cluj-Napoca, lăsând în urmă o cifră impresionantă: peste jumătate de milion de festivalieri au tranzitat incinta Cluj Arena și Parcul Central pe parcursul celor patru zile de festival.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X