BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Victor Micula, condamnat la închisoare cu executare în dosarul accesării ilegale a bazelor de date ale MAI

Victor Micula, condamnat la închisoare cu executare în dosarul accesării ilegale a bazelor de date ale MAI

De Adrian Laboș
la 10 September 2025 19:09 Reactualizat la: 10 September 2025 21:36
13 Comentarii

Victor Micula, condamnat la închisoare cu executare în dosarul accesării ilegale a bazelor de date ale MAI

foto: arhivă
10 September 2025 19:09 Reactualizat la: 10 September 2025 21:36
Tribunalul Bihor l-a condamnat miercuri, la 3 ani și o lună de închisoare, cu executare, pe Victor Micula, care a fost acuzat că ar fi intrat ilegal în bazele de date ale Ministerului de Interne.
Scris de Adrian Laboș - Tribunalul Bihor l-a condamnat miercuri, la 3 ani și o lună de închisoare, cu executare, pe Victor Micula, care a fost acuzat că ar fi intrat ilegal în bazele de date ale Ministerului de Interne.

Trimite articolul

X

Instanța i-a aplicat lui Micula jr. două pedepse, de câte 2 ani de detenție, pentru două acuzații de acces ilegal al unui sistem informatic, și a anulat suspendarea unei pedepse anterioare – de un an și 3 luni de închisoare – dată anul trecut de Curtea de Apel Oradea, pentru nerespectarea regimului armelor şi al munițiilor.

În schimb, tânărul a fost achitat pentru acuzația de instigare la acces ilegal la un sistem informatic, iar în ceea ce privește acuzația de instigare la divulgarea informațiilor secrete de serviciu s-a dispus încetarea procesului penal ca urmare a prescrierii faptei.

Prin sentința dată miercuri au fost condamnați cu executare și cei trei polițiști acuzați că l-ar fi ajutat pe Victor Micula. Astfel, Camelia Maria Erdei a primit 2 ani și 8 luni de detenție pentru două fapte de complicitate la acces ilegal la un sistem informatic, în timp ce Alin Claudiu Zanca și Claudiu-Mihai Rengle au fost condamnați la câte 3 ani de închisoare pentru abuz în serviciu. Celor trei li s-a interzis dreptul de a ocupa o funcție în cadrul Poliției Române pe o perioadă de doi ani după executarea pedepsei.

Tribunalul Bihor i-a obligat pe Victor Micula și pe Camelia Erdei să achite cheltuieli de judecată de 5.000 de lei fiecare, în timp ce Zanca are de plătit 4.000 de lei, iar Rengle – 3.000 de lei.

Deocamdată, sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Acuzațiile formulate de procurori

Potrivit rechizitoriului întocmit de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor, Victor Micula ar fi fost introdus în sediul Poliției Oradea în noaptea de 28/29 martie 2018, cu ajutorul agentului Alin Zanca.

Procurorii au arătat că, între orele 2:54 și 2:59, la cererea lui Micula jr., agenta Camelia Erdei ar fi folosit userul și parola proprie pentru a accesa mai multe baze de date administrate de Ministerul de Interne, din Biroul Supravegheri Video (zonă cu acces restricționat) pentru a-i da lui Victor Micula datele personale ale unui bărbat cu care acesta a avut anterior un incident în trafic.

În plus, agenta Erdei i-ar fi făcut un scurt instructaj lui Micula jr. și l-ar fi lăsat pe acesta să folosească staţia sa de lucru și să caute datele mai multor persoane.

Procurorii susțin că Victor Micula ar fi revenit în sediul Poliției Oradea în seara de 21 aprilie 2018, când, tot cu ajutorul agentei Erdei, ar fi căutat alte informații personale în bazele MAI și ar fi făcut fotografii după acestea.

La rândul lor, Alin Claudiu Zanca și Claudiu-Mihai Rengle, subofiţeri în cadrul Biroului Ordine Publică Oradea, sunt acuzați că în noaptea de 13/14 aprilie 2018 nu l-au amendat pe Victor Micula, care intrase cu mașina în Piața Unirii și pe strada Vasile Alecsandri. Agenții fuseseră anunțați de incident de către colegii lor de la Serviciul Acţiuni Speciale.

Potrivit sentinței Tribunalului Bihor, nici Victor Micula și nici cei trei agenți nu au recunoscut acuzațiile.

Condamnat pentru nerespectarea regimului armelor

În mai 2024, Curtea de Apel Oradea l-a condamnat Victor Micula la un an și 3 luni de închisoare pentru nerespectarea regimului armelor şi al munițiilor în formă continuată (9 acte materiale). Tânărul era acuzat că, în perioada aprilie – mai 2019, ar fi cumpărat aproximativ 800 de cartușe și nouă arme de vânătoare. Pe motiv că Micula jr. nu avea dreptul de a deține arme, în registrul de muniție al magazinului de unde au fost luate cartușele și armele ar fi semnat în fals un apropiat al acestuia, Sergiu Gabriel Hava, care avea permis și care ar fi susținut că făcea cumpărăturile pentru el.

În schimb, pe motiv că fapta s-a prescris, Victor Micula a scăpat de condamnare pentru o faptă comisă în martie 2019, când a fost acuzat că ar fi tras cu o armă de asalt pe șoseaua de centură a Oradei.

Procesul în care Victor Micula a fost acuzat că ar fi participat ilegal la o acțiune a Poliției, închis de prescripție

Curtea de Apel Oradea: Închisoare cu suspendare pentru Victor Micula, după ce Judecătoria i-a dat 2 ani de detenție cu executare

Trimite articolul

X
Taguri:
baza de date mai ,
bihor ,
inchisoare ,
suspendare ,
victor micula
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. XXX says:
    September 10, 2025 at 8:06 pm

    Las ca intervine tati si il salveaza pe puiut ca doar asa functioneaza in Bihor puterea financiara. Ar merita niste racorica sa stie ce inseamna, ca oricum nu se invata minte.

    Reply
  2. Să fim serioși măi... says:
    September 10, 2025 at 9:04 pm

    “Deocamdată, sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.” Fraza asta zice tot… Se va trage de timp ső se prescrie sau se va ajunge la condamnare cu suspendare. Nu va face el nici o zi de detenție.

    Reply
    • Eu says:
      September 11, 2025 at 10:41 am

      O SA O FACĂ LA FĂRĂ FRECVENTA

      Reply
  3. Smecher says:
    September 11, 2025 at 4:02 am

    La multi ani!

    Reply
  4. Doseanu says:
    September 11, 2025 at 7:12 am

    Despre Cristian Matei , multiplul condamnat pentru braconaj nimic? S-au faptul ca frateso cu 3 vile făcute fiind ofiter la ceima organizata are ceva de spus

    Reply
    • Simoc Gheorghe says:
      September 12, 2025 at 10:20 am

      Adjunct PMO Oradea devenit sluga la Palazzo

      Reply
    • Simoc Gheorghe says:
      September 12, 2025 at 10:46 am

      din șef PNL Oradea ai ajuns sclugă la Palazzo, ar trebui să îți fie rușine!!!

      Reply
    • Simoc says:
      September 12, 2025 at 3:10 pm

      Horică ardelean frustrare mare pe tine

      Reply
    • Simoc Geta says:
      September 12, 2025 at 3:13 pm

      Vai vai ce om ești peșterică

      Reply
  5. scortosul says:
    September 11, 2025 at 9:47 am

    PENSIONAR SPECIAL:
    Se rezolva situatiunea, se spala acuzatul, se vor da si despagubiri pentru impricinat! VIVA INjustitia!

    Reply
  6. Mangusta says:
    September 11, 2025 at 10:28 am

    Bună țară, rea croială, mama ei de rânduială …

    Reply
    • Anonimul says:
      September 12, 2025 at 1:12 pm

      Corect.

      Reply
  7. Gheorghe Simoc says:
    September 12, 2025 at 11:01 am

    Despre soții Ardeleanu nu scrieți nimic? El fost adjunct de poliție municipiu Oradea, ieșit la pensie pe ,,ușa din spate”, actual șofer la palazzo și nevastă-sa șefă la sipi Oradea la fel pensionata forțat ambii la 43 de ani, ea vinde în piață mare, ăștia îs polițiști din ziua de azi

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    România

    Ministrul se laudă cu prevenția cancerului, bolnavii așteaptă cu anii pentru a ajunge la terapii inovative
    Declarații contradictorii de Ziua Mondială de Luptă Împotriva Cancerului. În timp ce Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer spune că pacienții din România așteaptă peste 800 de zile pentru a avea acces real la terapii inovatoare, ministrul Alexandru Rogobete se laudă că a crescut accesul la tratamente moderne.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Actualizare săptămânală: locuri de muncă disponibile în Bihor prin AJOFM
    Peste 500 de locuri de muncă sunt disponibile în Bihor în această săptămână, pentru diferite domenii și niveluri de experiență.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primul proiect derulat prin Centrul de Transfer Tehnologic al Universității din Oradea
    Universitatea din Oradea, în calitate de partener al proiectului „Cercetare, dezvoltare și inovare în industria mobilei prin colaborare multiactor în dezvoltarea de materiale, produse și servicii inovative”, anunță implementarea acestuia în perioada 08.01.2026 -07.01.2029.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Maia Morgenstern și Marius Bodochi vin la Oradea cu spectacolul „Dragoste în 2 acte (și un bis)”
    Spectacolul propune o poveste inspirată de mitul lui Don Juan, reinterpretată într-o cheie contemporană.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Produs alimentar popular, vândut în Kaufland Oradea, retras după depistarea unei bacterii
    Icrele se numără printre produsele frecvent cumpărate din magazinele Kaufland, însă unul dintre sortimente a fost retras de la vânzare în Oradea, după ce testele de laborator au indicat o posibilă problemă de siguranță alimentară ce îi vizează direct pe consumatori.

    România

    Document fals prezentat drept comunicat BNR, distribuit în mediul online
    Banca Națională a României (BNR) a transmis o atenționare publică privind distribuirea unui document fals care îi este atribuit în mod eronat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.