Atletic LPS a invins clar CNE Dej

De Gavril Nutiu
Divizionara A2 de volei masculin Atletic LPS Bihorul a început anul cu dreptul, câştigând fără probleme meciul de pe teren propriu cu CNE Dej, scor 3-0 (25-19, 25-16, 25-14).

„Leii orădeni” au avut nevoie de numai 59 de minute pentru a-şi adjudeca victoria. Doar primul set a fost ceva mai echilibrat, după care gazdele s-au impus cu autoritate în următoarele două seturi. Antrenorul Rodian Achimescu a aliniat echipa: Lung (căpitan), A. Achimescu jr., Drăgan, Abrudan, Nan, Drinceanu, Chereji (libero). Au mai jucat Vornicu, Lazăr, Ursachi. „Oaspeţii ne-au pus ceva probleme doar primul set, dar apoi băieţii şi-au dominat cu autoritate adversarii”, ne-a declarat antrenorul Rodian Achimescu. În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele: CSM Caransebeş – U Timişoara 1-3, UMF Cluj-Napoca – Târgu Mureş 3-0, CSM Câmpia Turzii – Pro Volei Arad 2-3. Atletic LPS Bihorul se menţine în continuare pe primul loc în clasamentul Seriei Vest. Etapa viitoare, echipa orădeană va juca în deplasare cu Vartex Râmnicu Vâlcea.