BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Concert Farfarello şi Ioji Kappl

Concert Farfarello şi Ioji Kappl

la 24 January 2018 19:24
24 January 2018 19:24
Trupa Farfarello se întoarce cu un concert în Oradea, la Bistro Blues Caffe. I se va alătura la acest eveniment basistul de excepţie Ioji Kappl, cunoscut din legendara trupă Phoenix.
Scris de Demian - Trupa Farfarello se întoarce cu un concert în Oradea, la Bistro Blues Caffe. I se va alătura la acest eveniment basistul de excepţie Ioji Kappl, cunoscut din legendara trupă Phoenix.

Trimite articolul

X

Farfarello este un proiect iniţiat în Germania de Mani Neumann (ex violonist Phoenix) şi Ulli Brand şi însesamnă în primul rând vioară, blockflöte, chitare acustice pe 6 şi 12 corzi, percuţie & bass. Mani Neumann (vioară, blockflöte) şi Ulli Brand (chitară), membrii fondatori ai trupei Farfarello, au reuşit ca în 35 de ani de activitate să obţină recunoaştere europeană şi internaţională. Stilul muzical abordat de către ei este atât de unic încât orice descriere convenţională devine imposibilă. Prin muzica lor Farfarello creează un sunet arhaic, brut, eliberat de clişee, fiind o combinaţie de folclor est – european şi influenţe contemporane: muzică tradiţională, jazz, rock şi muzică clasică.

Mani Neumann, neamţul cu „suflet de român“, supranumit şi Der Teufelsgeiger (Violonistul Diavolului), este considerat un maestru al viorii şi blockflöte. Modul său de a interpreta – melancolic, sălbatic ori excitant – este întotdeauna autentic, nonconformist şi imposibil de copiat. Mani este cunoscut în România şi ca urmare a activităţii sale de violonist în legendara formaţie Phoenix în cadrul căreia a cântat din anul 1978. A fost onorat cu premiul MTV – Lifetime Award şi decorat de Preşedintele României cu ordinul „Meritul cultural“ în gradul de „Cavaler“ pentru merite culturale deosebite aduse României ca urmare a activităţii sale în trupa Phoenix” .

Concertul de la Oradea va avea loc duminică, 28 ianuarie, începând cu ora 19:00, la Bistro Blues Caffe.

Trimite articolul

X
Taguri:
concert ,
Farfarello şi Ioji Kappl ,
oradea ,
Ulii Brand şi Manni Neumann
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    USR vrea depolitizarea educației. Concursuri pentru directori organizate de fiecare școală în parte
    USR propune schimbarea modului în care sunt aleși directorii de școli. Potrivit unui proiect de lege depus în Parlament, concursurile nu ar mai fi organizate de inspectoratele școlare, ci de consiliile de administrație ale fiecărei unități de învățământ.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan: „Coaliția e greu de refăcut”. Scenariul guvernelor de criză intră în joc
    Ilie Bolojan spune că refacerea coaliției este puțin probabilă și că România ar putea avea guverne minoritare sau soluții temporare de tip „armistițiu” politic, din cauza lipsei de încredere între partide.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă atenționare meteo! Cod galben de vijelii și grindină în Bihor
    Toată țara se va afla până vineri dimineața sub o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ, intensificări ale vântului, vijelii și grindină, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM).

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    Joburi disponibile în Bihor la început de iulie. Șoferii, montatorii și lucrătorii comerciali sunt cei mai căutați
    În județul Bihor sunt disponibile, în această perioadă, 554 de locuri de muncă prin Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM), dintre care 330 sunt în Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Răzbunare de Revelion. Certat cu vecinii, un bărbat din Marghita le-a vandalizat mașinile
    Un bărbat de 36 de ani, din Marghita, a fost ridicat, marți, de polițiștii de investigații criminale din municipiul bihorean și predat penitenciarului Oradea, unde va executa o pedeapsă de un an, 3 luni și 10 zile de închisoare pentru furt calificat și distrugere. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 2 iulie, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 2 iulie. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X