CSM Oradea a lasat o impresie buna la Memorialul Antonio Alexe

Milos Pesic (la minge) reprezintă o foarte bună achiziţie pentru CSM Oradea
U Mobitelco a câştigat ediţia 2011 a Memorialului Toni Alexe, urmată de CSM Oradea.

Iubitorii baschetului orădean au aşteptat cu nerăbdare Memorialul Toni Alexe, pentru a vedea pentru prima oară la lucru echipa favorită în noua formulă de joc. CSM Oradea şi-a început cu acest prilej seria meciurilor de verificare, lăsând o bună impresie. În primele două etape ale turneului, baschetbaliştii orădeni au câştigat la scor partidele cu Debrecen (scor 82-55), respectiv Nyiregyháza (scor 92-66), iar meciul de ieri, cu U Mobitelco, a constituit o adevărată finală a turneului.

Orădenii s-au impus lejer în prima zi în faţa echipei din Debrecen, la care evoluează fostul lor coechipier Máté András Stretea. Partida dintre CSM Oradea şi Nyiregyháza a fost foarte tensionată, deşi gazdele au dominat jocul mai mult decât autoritar. Echipa maghiară a protestat vehement la unele decizii ale arbitrilor încă din primul sfert, când Djogo (Nyiregyháza) l-a bruscat pe unul din arbitrii meciului, fiind eliminat din joc.

Meci de bună calitate

Întâlnirea de duminica dintre CSM Oradea şi campioana en titre a României, U Mobitelco, a oferit un frumos spectacol baschetbalistic. Partida a fost echilibrată cel puţin în primele trei sferturi, când orădenii au jucat de la egal la egal cu valoroşii lor adversari. Antrenorul campionilor, Marcel Ţenter nu a putut folosi în acest joc trei „stranieri”, pe Thomson, Morris şi Lawrence, accidentaţi, dar valoarea deosebită a lotului clujenilor a făcut ca acest lucru să nu conteze prea mult. În primele trei sferturi s-a jucat de la egal la egal, scorul înaintea sfertului patru fiind 68-70. Gazdele i-au pierdut prematur pe Topcov şi Lázár, descalificaţi pentru cinci faulturi în minutele 23, respectiv 33, iar apoi şi pe Pesic (’35). Rămaşi fără trei jucători de bază, orădenii au fost depăşiţi în ultimele minute, când U Mobitelco s-a distanţat pe tabela de marcaj, impulsionată de jocul de metronom al lui Krstanovic şi Dykes, dar şi de aruncările de trei puncte ale lui Paul sau Silvăşan. U Mobitelco a câştigat astfel meciul cu 94-85, adjudecându-şi în mod meritat ediţia 2011 a Memorialului Antonio Alexe. Aflată abia la primele meciuri dinaintea sezonului, CSM Oradea a dovedit un potenţial bun de joc, promiţând un sezon reuşit.

Rezultate înregistrate:

Etapa I:

Marso Vagep Nyiregyháza – U Mobitelco Cluj-Napoca 67-88

CSM Oradea – Factum Sport Debrecen 82-55 (22-15, 14-14, 28-9, 18-17). Au marcat pentru CSM Oradea: Tocov 14, Pesic 13, Franklin 10, Hora 10, Markovic 8, Maric 7, Lázár 7, Paşca 7, Lupusavei 3, Ştefan 2, Pascu 1.

Etapa a II-a:

U Mobitelco – Factum Sport Debrecen 103- 69

CSM Oradea – Marso Vagep Nyiregyháza 92-66 (28-21, 19-17, 21-12, 24-16). Au marcat pentru CSM Oradea: Pesic 18, Maric 11, Lázár 10, Franklin 9, Lupusavei 9, Ştefan 6, Topcov 4, Pascu 3, Paşca 2.

Etapa a III-a:

Marso Vagep Nyiregyháza – Factum Sport Debrecen 80-67

CSM Oradea – U Mobitelco Cluj-Napoca 85-94 (22-25, 23-21, 23-24, 17-24). Au marcat pentru CSM Oradea: Markovic 16, Pesic 15, Franklin 14, Maric 12, Lupusavei 9, Topcov 8, Lázár 7, Paşca 4.

CLASAMENT

1. U Mobitelco 3 3 0 285 – 221 6

2. CSM Oradea 3 2 1 259 – 215 5

3. Nyiregyháza 3 1 2 213 – 247 4

4. FS Debrecen 3 0 3 191 – 265

Câştigătoarea competiţiei: U Mobitelco Cluj-Napoca

Coşgeterul turneului: Zoran Krstanovic (U Mobitelco Cluj-Napoca), cu 67 de puncte marcate

MVP-ul competiţiei: Zoran Krstanovic (U Mobitelco Cluj-Napoca)

Premiul fair-play: echipa Factum Sport Debrecen