BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
CSM Oradea a lasat o impresie buna la Memorialul Antonio Alexe

CSM Oradea a lasat o impresie buna la Memorialul Antonio Alexe

la 5 September 2011 09:15 Reactualizat la: 5 September 2011 09:15
5 September 2011 09:15 Reactualizat la: 5 September 2011 09:15
U Mobitelco a câştigat ediţia 2011 a Memorialului Toni Alexe, urmată de CSM Oradea.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - U Mobitelco a câştigat ediţia 2011 a Memorialului Toni Alexe, urmată de CSM Oradea.

Trimite articolul

X

Iubitorii baschetului orădean au aşteptat cu nerăbdare Memorialul Toni Alexe, pentru a vedea pentru prima oară la lucru echipa favorită în noua formulă de joc. CSM Oradea şi-a început cu acest prilej seria meciurilor de verificare, lăsând o bună impresie. În primele două etape ale turneului, baschetbaliştii orădeni au câştigat la scor partidele cu Debrecen (scor 82-55), respectiv Nyiregyháza (scor 92-66), iar meciul de ieri, cu U Mobitelco, a constituit o adevărată finală a turneului.

Orădenii s-au impus lejer în prima zi în faţa echipei din Debrecen, la care evoluează fostul lor coechipier Máté András Stretea. Partida dintre CSM Oradea şi Nyiregyháza a fost foarte tensionată, deşi gazdele au dominat jocul mai mult decât autoritar. Echipa maghiară a protestat vehement la unele decizii ale arbitrilor încă din primul sfert, când Djogo (Nyiregyháza) l-a bruscat pe unul din arbitrii meciului, fiind eliminat din joc.

Meci de bună calitate

Întâlnirea de duminica dintre CSM Oradea şi campioana en titre a României, U Mobitelco, a oferit un frumos spectacol baschetbalistic. Partida a fost echilibrată cel puţin în primele trei sferturi, când orădenii au jucat de la egal la egal cu valoroşii lor adversari. Antrenorul campionilor, Marcel Ţenter nu a putut folosi în acest joc trei „stranieri”, pe Thomson, Morris şi Lawrence, accidentaţi, dar valoarea deosebită a lotului clujenilor a făcut ca acest lucru să nu conteze prea mult. În primele trei sferturi s-a jucat de la egal la egal, scorul înaintea sfertului patru fiind 68-70. Gazdele i-au pierdut prematur pe Topcov şi Lázár, descalificaţi pentru cinci faulturi în minutele 23, respectiv 33, iar apoi şi pe Pesic ( 35). Rămaşi fără trei jucători de bază, orădenii au fost depăşiţi în ultimele minute, când U Mobitelco s-a distanţat pe tabela de marcaj, impulsionată de jocul de metronom al lui Krstanovic şi Dykes, dar şi de aruncările de trei puncte ale lui Paul sau Silvăşan. U Mobitelco a câştigat astfel meciul cu 94-85, adjudecându-şi în mod meritat ediţia 2011 a Memorialului Antonio Alexe. Aflată abia la primele meciuri dinaintea sezonului, CSM Oradea a dovedit un potenţial bun de joc, promiţând un sezon reuşit.

Rezultate înregistrate:

Etapa I:

Marso Vagep Nyiregyháza – U Mobitelco Cluj-Napoca 67-88

CSM Oradea – Factum Sport Debrecen 82-55 (22-15, 14-14, 28-9, 18-17). Au marcat pentru CSM Oradea: Tocov 14, Pesic 13, Franklin 10, Hora 10, Markovic 8, Maric 7, Lázár 7, Paşca 7, Lupusavei 3, Ştefan 2, Pascu 1.

 

Etapa a II-a:

U Mobitelco – Factum Sport Debrecen 103- 69

CSM Oradea – Marso Vagep Nyiregyháza 92-66 (28-21, 19-17, 21-12, 24-16). Au marcat pentru CSM Oradea: Pesic 18, Maric 11, Lázár 10, Franklin 9, Lupusavei 9, Ştefan 6, Topcov 4, Pascu 3, Paşca 2.

 Etapa a III-a:

Marso Vagep Nyiregyháza – Factum Sport Debrecen 80-67

CSM Oradea – U Mobitelco Cluj-Napoca 85-94 (22-25, 23-21, 23-24, 17-24). Au marcat pentru CSM Oradea: Markovic 16, Pesic 15, Franklin 14, Maric 12, Lupusavei 9, Topcov 8, Lázár 7, Paşca 4.

 CLASAMENT

1. U Mobitelco 3 3 0 285 – 221 6

2. CSM Oradea 3 2 1 259 – 215 5

3. Nyiregyháza 3 1 2 213 – 247 4

4. FS Debrecen 3 0 3 191 – 265

 Câştigătoarea competiţiei: U Mobitelco Cluj-Napoca

Coşgeterul turneului: Zoran Krstanovic (U Mobitelco Cluj-Napoca), cu 67 de puncte marcate

MVP-ul competiţiei: Zoran Krstanovic (U Mobitelco Cluj-Napoca)

Premiul fair-play: echipa Factum Sport Debrecen

G.N

Trimite articolul

X
Taguri:
baschet ,
bihor ,
csm oradea ,
memorialul antonio alexe ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Un medic rezident aflat de gardă a murit în baia spitalului. Avea doar 32 de ani și a lăsat în urmă doi copii
    Este anchetă de amploare la Spitalul de Urgență Floreasca din București, după ce un medic rezident a fost găsit mort, sâmbătă, 6 iunie, în toaleta unității medicale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în folclorul bihorean. Maria Haiduc sau „Doamna cântecului popular din Crișana” a murit
    Marcel Pușcaș, fost fotbalist la Steaua și Rapid, a anunțat în mediul online că mama sa, cunoscuta interpretă de muzică populară Maria Haiduc, a încetat din viață.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea a mai achiziționat un jucător care a evoluat la Corvinul Hunedoara
    După Modan (CSM Reșița), Cruceru (ASA Târgu Mureș) și Kilyen (Corvinul), FC Bihor a anunțat duminică transferul fundașului stânga Mihai Velisar (27 de ani), care a jucat în ultimele sezoane la Corvinul Hunedoara. 2

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    România

    Proiect de lege: Retragerea decorațiilor pentru persoanele condamnate definitiv și cele care au colaborat cu Securitatea
    Parlamentarii USR Sorin Șipoș, Cynthia Păun și Vlad Șendroiu au depus o inițiativă legislativă care modifică sistemul național de decorare al României astfel încât persoanelor condamnate definitiv la închisoare - indiferent dacă e vorba de executare sau cu suspendare - și persoanelor care au colaborat cu Securitatea să li se retragă, de drept, distincția. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bunuri de 20.000 de lei, trimise din Scoția, furate de doi hoți din Tinca. Unul a sustras și donații pentru bolnavii de cancer
    Doi bărbați din Tinca au ajuns în boxa acuzațiilor, la Judecătoria Salonta, după ce au furat din casa unui consătean mai multe bagaje în care s-ar fi aflat bunuri în valoare de 20.000 de lei, trimise din Scoția de sora păgubitului. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Déák Zsombor este câștigătorul concursului X-Man România 2026. A stabilit cel mai bun timp înregistrat în cele 16 ediții
    Peste 800 de sportivi din 16 țări au luat startul la ediția 2026 a evenimentului X-Man România, concurs devenit emblematic pentru orașul Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X