BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Bihon CSM Oradea
CSM Oradea, invinsa de CSU Asesoft Ploiesti

CSM Oradea, invinsa de CSU Asesoft Ploiesti

la 9 February 2013 13:50 Reactualizat la: 10 February 2013 22:07
9 February 2013 13:50 Reactualizat la: 10 February 2013 22:07
Baschetbaliştii de la CSM Oradea au pierdut meciul de acasă cu CSU Asesoft, scor 77-91.
Scris de erdei - Baschetbaliştii de la CSM Oradea au pierdut meciul de acasă cu CSU Asesoft, scor 77-91.

Trimite articolul

X

Echipa noastră a înregistrat cel de-al doilea eşec stagional consecutiv, fiind învinsă pe propriul teren de campioana naţională en titre, CSU Asesoft Ploieşti, aflată în formă de zile mari în meciul de la Oradea. Orădenii au prins fără îndoială o zi slabă, dar ploieştenilor le-a ieşit aproape tot ce au încercat, dovedind din plin valoarea lotului de care dispun. CSM Oradea şi-a arătat limitele în faţa unui adversar foarte bun, care a făcut unul dintre cele mai reuşite meciuri din actualul sezon.

Gazdele au început bine meciul, aflându-se în avantaj în primele minute, scoruri 4-2 (‘2), 7-4 (‘3), 10-8 (‘6). Orădenii au condus pentru ultima dată în minutul 8, scor 13-12, după care ploieştenii au preluat conducerea printr-o aruncare de la distanţă a Vlahovic, scor 13-15. CSU Asesoft n-a mai cedat apoi iniţiativa până în final. Oaspeţii au câştigat primul sfert, scor 16-20, distanţându-se apoi irezistibil în sfertul secund, când diferenţa a luat proporţii, scorul la pauză fiind 29-44. Ploieştenii ne-au tocat efectiv cu aruncările de la distanţă, executate de Burlacu, Miletic şi mai ales Vlahovic, pe fondul unui joc defensiv slab prestat de orădeni. La fel ca în meciul din etapa trecută, de la Timişoara, echipa adversă a avut un procentaj foarte bun la aruncările de trei puncte, 67%, fapt care a contribuit din plin la desprinderea sa pe tabela de marcaj. De cealaltă parte, orădenilor nu le-au intrat decât foarte greu aruncările de la distanţă, procentajul de reuşită fiind extrem de redus, de numai 25%. CSU Asesoft ne-a dominat şi la capitolul recuperări, unde raportul a fost de 23-40.

Final nefast

Încurajată frenetic de public, CSM Oradea a încercat să revină în joc imediat după pauză, dând dovadă de mai multă determinare şi exactitate în joc. Topcov a înscris şase puncte consecutive în debutul sfertului trei, scor 35-44 (‘22), apoi gazdele s-au apropiat la numai patru puncte, scor 42-46 (‘24), după coşul de trei puncte al lui Pesic, iar speranţele au renăescut. Arnautovic a cerut însă imediat time-out pentru a rupe ritmul orădenilor. Din păcate, oaspeţii au punctat şi ei de la distanţă prin Miletic, realizând apoi un parţial de 0-9 şi desprinzându-se din nou pe tabelă, scor 42-55 (‘27). Diferenţa s-a păstrat cam la aceeaşi cotă până la final, cu toate eforturile orădenilor. În ultimele minute ale sfertului patru, gazdele au încercat să reducă diferenţa sub nouă puncte (în tur, CSM Oradea a câştigat în deplasare cu 94-85), dar oaspeţii nu au cedat, scorul final fiind 77-91.

Etapa viitoare, CSM Oradea va juca în deplasare cu Gaz Metan Mediaş. 

CASETA TEHNICĂ

Arena „Antonio Alexe”. Spectatori: circa 2.300

CSM Oradea – CSU Asesoft Ploieşti 77-91 (16-20, 13-24, 23-20, 25-27)

CSM Oradea: Stefanovic 1, Lupusavei 10 (2×3), Maric 10 (1), Pesic 12 (1), Topcov 11, Dillon 15 (1), Ţîbîrnă 5, Franklin 13 (1). Nu au jucat Paşca, Hora, Lázár, Ciordaş. Antrenor: Cristian Achim

CSU Asesoft: Tudor 6, Szijártó, Miletic 18 (2), Burlacu 19 (3), Tica 10, Nyakundi 5 (1), Stănescu 5 (1), Vlahovic 28 (5). Nu au jucat Negoiţescu, Dumitrescu, Movileanu. Antrenor: Vladimir Arnautovic

Arbitri: Alin Mircea Faur – Ciprian Stoica, Bertalan István

Descalificări pentru 5 faulturi: Lupusavei / Szijártó

Trimite articolul

X
Taguri:
baschet ,
csm oradea ,
CSU Asesoft Ploieşti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Sâmbătă fastă în Liga 3. Victorii fără gol primit reușite de Crișul Sântandrei și Bihorul Beiuș
    Vineri, Lotus a câștigat pe teren propriu, iar Transilvania Sport Academy a cedat în deplasare. Ziua de sâmbătă a fost fastă pentru ambele echipe bihorene care au jucat în Liga 3.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Victorie în primul meci de acasă din presezon. CSM CSU Raiffeisen a câștigat partida cu SCM Politehnica Timișoara
    Echipa „leilor roșii” s-a impus cu scorul de 78-75 în meciul de verificare cu SCM Politehnica Timișoara, disputat sâmbătă seară la Oradea Arena.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    UPDATE: Motociclistul care a căzut într-o râpă de 30 de metri în apropiere de Bratca a decedat
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de sâmbătă, 29 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Sport local

    Fotbalistul orădean Mario Simuț a revenit în prima ligă maghiară la o dublă câștigătoare a Cupei Ungariei
    Fotbalistul Mario Simuț a semnat ieri cu Paksi FC, formație din MN I, prima ligă a fotbalului maghiar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1.500 de euro, daune morale pentru o femeie șantajată de un bihorean cu care a avut o relație extraconjugală
    Un bărbat de 27 de ani, dintr-o comună de lângă Beiuș, a fost condamnat la un an, două luni și 10 zile de închisoare cu suspendare și obligat să plătească daune morale de 1.500 de euro, după ce a amenințat-o pe femeia căsătorită cu care a avut o relație că îi va dezvălui totul soțului acesteia. Mai mult, tânărul și-a pus în practică avertismentul și i-a trimis soțului victimei imagini compromițătoare cu aceasta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri, orădeanul Andrei Bara a fost adus de Poliție din Italia
    Poliția Română a anunțat că în cursul zilei de vineri, 28 august, l-a adus în țară pe Andrei Mihai Bara, un orădean de 41 de ani, condamnat de Tribunalul Vâlcea la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X