BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Dans, copilărie și culoare în Piața Unirii din Oradea

Dans, copilărie și culoare în Piața Unirii din Oradea

la 16 October 2019 14:08 Reactualizat la: 16 October 2019 14:10

Dans, copilărie și culoare în Piața Unirii din Oradea

16 October 2019 14:08 Reactualizat la: 16 October 2019 14:10
Peste 1.000 de copii din clasele primare și gimnaziale ai Școlii ,,Oltea Doamna” au dansat miercuri, 16 octombrie 2019, în Piața Unirii din Oradea.
Scris de Crina Dobocan - Peste 1.000 de copii din clasele primare și gimnaziale ai Școlii ,,Oltea Doamna” au dansat miercuri, 16 octombrie 2019, în Piața Unirii din Oradea.

Trimite articolul

X

Flashmob-ul a avut loc în cadrul săptămânii dedicate Centenarului Școlii Gimnaziale ,,Oltea Doamna”. Elevii au dansat, alături de profesorii lor, pe o piesă a lui Justin Bieber. Sute de orădeni au asistat și au filmat momentul de pe margine. Părinții copiilor au venit special pentru a-i susține pe copii și s-au delectat alături de ei.

,,Activitatea de astăzi se încadrează în seria de evenimente dedicate sărbătoririi celor 100 de ani de Oltea Doamna. Ideea aparține Consiliului Elevilor. Ei au ales piesa, iar împreună cu profesorii de sport au făcut mișcările. Sunt foarte determinați în ceea ce fac, iar noi am vrut să-i susținem, să-i organizăm și să le facilităm acest lucru în Piața Unirii din Oradea”, a declarat Florina Muscă, directorul Școlii Gimnaziale ,,Oltea Doamna”.

Evenimentele vor continua mâine și vineri la Școala Gimnazială ,,Oltea Doamna”. Vineri, va fi dezvelită o placă comemorativă care atestă că școala, înființată la 1919, după Marea Unire, a depășit toate vicisitudinile istoriei, rămânând o instituție de referință în învățământul bihorean.

Totodată, elevii vor avea parte de mai multe momente surpriză. Unul dintre acestea este întâlnirea cu scriitoarea Ana Blandiana, absolventă a Școlii ,,Oltea Doamna”. De la școală activitățile se vor muta la Filarmonica de Stat Oradea, unde Ana Blandiana va vorbi despre experiențele sale ca elevă la Școala ,,Oltea Doamna”.

Tot aici va fi pusă în scenă o piesă de teatru realizată de elevii, coordonați de actorul Șerban Borda. Pe urmă, Corul Filarmonicii din Oradea va interpreta câteva melodii pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul se va încheia cu intonarea imnului școlii de către Corul Filarmonicii, împreună cu corul școlii.

Trimite articolul

X
Taguri:
dans piata unirii ,
flashmob oltea doamna ,
flashmob piata unirii oradea ,
Oltea Doamna centenar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pericol public! Un șofer a fost filmat în timp ce circula pe contrasens pe Centura Oradea
    Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.

    România

    Minor de 14 ani, în moarte cerebrală după ce a căzut cu o trotinetă electrică care poate atinge și 80 km/h
    Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe ediția 2026 a concursului internațional de atelaje de la Oșorhei. Trei zile de spectacol ecvestru
    Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    Educație

    Telefoanele mobile ar putea fi interzise complet în școli. Elevii nu le-ar mai putea folosi nici în pauze
    Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.

    BIHON Sport local

    Adrian Anca: „Rămân doar amintirile frumoase și efortul de a consolida un proiect aflat la început de drum în Liga 3”
    Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Peste 300 de copii au participat la activitățile organizate, în Piața Unirii din Oradea, de Ziua Poliției Locale
    Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X