Fără gol primit de 720 de minute

Alin Goia
Alin Goia
Luceafărul Oradea nu excelează doar în atac, unde are 111 goluri înscrise în 21 de meciuri, ci şi în apărare.

Din 16 noiembrie 2014, Luceafărul nu a mai primit gol în campionatul Ligii a IV-a Bihor. Mai precis de 8 etape, ceea ce însumează 720 de minute.  Ultimul jucător care a înscris în poarta apărată de Alin Goia este atacantul Emil Popa în prelungirile meciului Crişul Sântandrei – Luceafărul, scor 1-2. Până acum, în cele 21 de etape scurse, echipa pregătită de Zsolt Muzsnay a încasat doar 5 goluri, rezultând o medie de 0,23 goluri pe partidă. În topul celor mai bune defensive, „luceferii” sunt urmaţi de FC Hidişel cu 15 goluri încasate şi Crişul Sântandrei – 16 goluri.

La polul opus, cea mai slabă apărare o are Liberty Pomezeu cu 132 de goluri primite, o medie de 6,28 pe meci. În acest sezon poarta Luceafărului a fost apărată constant de Alin Goia, iar în ultimele două jocuri şi-a făcut apariţia între buturi şi juniorul Felix Mihelea (16 ani), care a bifat 22 de minute cu Unirea Valea lui Mihai şi 39 cu Victoria Avram Iancu.