Învingători la Timişoara

De Gavril Nutiu
Baza sportivă Dyadora din Timişoara a găzduit turneul de tenis de categoria I, dotat cu Cupa Giroc.

Tenismenii orădeni participanţi la competiţie au avut evoluţii remarcabile, reuşind să se impună la două categorii de vârstă. Acesta a fost primul lor turneu din anul 2015. Daria Jula, de la CS Voinţa, a urcat pe prima treaptă a podiumului la categoria 14 ani fete. Întrecerea de la această categorie s-a finalizat printr-un turneu final de patru jucătoare, Daria impunându-se la setaveraj. Un alt tenisman al CS Voinţa, Vladimir Cuc s-a clasat pe primul loc la categoria 12 ani băieţi, învingându-l în finală pe Patrick Singer (CSM Timişoara), scor 4-6, 6-4, 6-3. Daria Jula şi Vladimir Cuc sunt pregătiţi de antrenorul Alexandru Stohor, care-i consideră speranţe de viitor ale tenisului orădean. La rândul său, Denisa Cherecheş (CS Voinţa) a obţinut argintul la categoria senioare, iar coechipiera sa Tania Negrău s-a situat pe locul 3. O altă sportivă orădeană, Andrada Bonţe (CS Sănătatea) s-a clasat pe locul secund la categoria 12 ani fete, obţinând medalia de argint.