BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Orădeancă printre inventatorii premiaţi de IFIA

Orădeancă printre inventatorii premiaţi de IFIA

la 23 September 2014 15:49
23 September 2014 15:49
Aula Magna a Universităţii clujene „Babeş-Bolyai” a găzduit, pe 17 septembrie, evenimentul «Rolul invenţiilor în Progresul Societăţii», organizat de Asociaţia Inventatorilor din România, organism afiliat la IFIA - International Federation of Inventors Association (<a href="http://www.invention-ifia.ch/">www.invention-ifia.ch</a>).
Scris de erdei - Aula Magna a Universităţii clujene „Babeş-Bolyai” a găzduit, pe 17 septembrie, evenimentul «Rolul invenţiilor în Progresul Societăţii», organizat de Asociaţia Inventatorilor din România, organism afiliat la IFIA - International Federation of Inventors Association (<a href="http://www.invention-ifia.ch/">www.invention-ifia.ch</a>).

Trimite articolul

X

În cadrul evenimentului, IFIA a premiat 10 români inventatori pentru „rezultate deosebite la participari internationale cât şi pentru că au implementat în producţie brevete lor, aducând un aport important dezvoltării economice”. Printre premiaţi s-a numărat şi dr.ing. Simona Bişboacă, ale cărei produse naturiste (antioxidanţi din coji de struguri, propolis administrabil fără alcool, marmeladă crudă) i-au adus o serie de premii internaţionale.

„Au fost premiaţi mai mulţi inventatori români cu merite deosebite şi cu recunoaşteri naţionale şi internaţionale. Printre aceştia s-au regăsit Teofil Câmpean, Emil Racolţa, Marta Hodrea, Elena Oancea dar şi alţii la fel de merituoşi”, a declarat Octavian Pleşa, preşedintele Asociaţiei Inventatorilor din România. Medaliile au fost înmânate de dr. Vedres Andras, preşedintele Federaţiei Mondiale a Inventatorilor.

Trimite articolul

X
Taguri:
asociatia inventatorilor ,
simona bisboaca
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Dublă lectură de poezie la Pragul Vaida. Recită poeţii Victor Țvetov şi Cristiana Ile
    Evenimentul cu intrare liberă va fi moderat de Mihók Tamás și Gabriel Miloia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1,2 milioane de lei - costurile mobilizării pompierilor și paramedicilor la descinderile DIICOT din dosarul „Dumbrava”
    Participarea pompierilor și paramedicilor din mai multe județe ale țării la descinderile efectuate de DIICOT – Structura Centrală la așezămintele Asociației Dumbrava din Bihor, pe 30 iunie, a însemnat cheltuieli de aproape 1,2 milioane de lei, se arată într-un răspuns transmis de Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) la solicitarea ziarului Libertatea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermierii bihoreni mai au doar 5 zile! Ce trebuie să facă rentierii agricoli pentru a nu pierde banii de la APIA
    Rentierii agricoli care nu și-au vizat încă carnetele pentru anul 2025 mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a face acest lucru. Termenul stabilit de APIA este 31 august 2026, iar documentele trebuie transmise până la această dată.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Predarea și eliberarea actelor de urbanism a fost suspendată, fizic și online, temporar la Oradea. Vezi de când intră în vigoare măsura
    Primăria Oradea a anunțat, printr-un comunicat, suspendarea temporară, începând de marți, 25 august, a activității de eliberare și prelucrare a actelor de urbanism.

    Economic

    Rabla Auto 2026 se redeschide: aproape 94 de milioane de lei, din nou la dispoziția românilor
    Persoanele fizice care nu au prins finanțare în etapa anterioară a Programului Rabla Auto 2026 au o nouă șansă să obțină ecotichet pentru cumpărarea unei mașini noi. 1

    România

    Schimbare majoră la examenul auto: proba în poligon ar putea fi reintrodusă după 26 de ani
    Șoferii care se pregătesc pentru obținerea permisului de conducere categoria B ar putea avea parte de o schimbare importantă la examen. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X