Popescu a marcat pentru un punct

CSC Sînmartin s-a întors cu un punct de pe terenul Gloriei Progresul Bistriţa, scor 1-1 (0-0), la capătul unui joc în care echipele şi-au împărţit reprizele.

Prima a fost a bistriţenilor, care nu au reuşit să înscrie şi daorită formei bune arătate de portarul Sg. Ghilea care a salvat la două şuturi ale gazdelor trimise de Rogozan şi Fizeşan.

Muştruluiţi la pauză, bihorenii au avut altă atitudine în repriza a doua. Chiar şi aşa cei care au marcat primii au fost bistriţenii: corner executat de Jarda şi Homei a înscris cu capul (1-0). CSC a alergat după egalare pe care a reuşit-o în minutul 87, tot după o fază fixă: Grosu a centrat din corner şi Gh. Popescu a redescoperit bucuria golului cu o lovituă de cap (1-1).

„Per ansamblu este un rezultat echitabil, după două reprize diferite. În prima parte jucători noştri au jucat cu prea multă frică, iar repriza a doua am controlat-o noi. Am avut şi câteva ocazii clare: la 0-0 Pantea a scăpat singur, a driblat şi portarul dar a ratat din opt metri în minutul 56. La două minute distanţă Gloria a marcat, după care Zadori a ratat încă o situaţie bună de a marca. Am egalat cu trei minute înainte de final”, a comentat antrenorul Florin Farcaş.

Gloria Bistriţa – CSC Sînmartin 1-1 (0-0)

Au marcat: Homei 60 / Gh. Popescu 87

Gloria: R. Pop – Budăcan, Homei, Fizeșan, Sâplăcan – F. Alexandru, Jarda, Țegle, Bucur – Rogozan, Brumă. Au mai intrat: Nalați, Lup. Antrenori: Valer Săsărman şi Dorel Zăgrean

CSC Sînmartin: Sg. Ghilea – Matei, Mintaș, Chira, Arsene (62 Gh. Popescu) – Cura (46 Novak), Ov. Ghilea (46 Pantea) – G.Bogdan, Grosu, Olariu (55 Cr. Jurca) – Zadori. Antrenor: Florin Farcaş

Arbitri: Cristian Codrea (Baia Mare) – George Suciu, Antal Csaba (ambii din Cluj-Napoca)

Observatori FRF: Ovidiu Bocai (Aiud) şi Ioan Orosfoian (Târgu Mureş).

FOTBAL LIGA 3 SERIA 5

Rezultate înregistrate în etapa a XVI-a

FC Zalău – FCM Baia Mare 3-3 (0-0). Duruş 63 autogol, Dulap 83, Băican 85 / M. Deac 48, M. Popa 58, R. Lupu 81 penalty

CS Oşorhei – CS Iernut 0-2 (0-1). Meruţiu 19, Pastor 58 penalty

Metalurgistul Cugir – Arieşul Turda 1-0 (0-0). Itu 88

Sănătatea Cluj – Unirea Jucu 0-2 (0-1). S. Pop 75 şi 88

Avântul Reghin – Industria Galda de Jos 1-0 (1-0). R. Dan 40

Unirea Dej – CSM Sighet 2-3 (1-1). A. Moldovan 18, Kovacs 55 / Puşcaş 2 şi 58, P. Dragoş 86

Gloria Progresul Bistriţa – CSC Sânmartin 1-1 (0-0). Homei 60 / Gh. Popescu 88

CLASAMENT

1.      FCM Baia Mare  16     10     3       3       29     –        10     33     +9

———————————————————————————————-

2.      FC Zalău    16     10     3       3       36     –        20     33     +6

3.      CSM Sighet        16     9       4       3       23     –        14     31     +10

4.      CS Oşorhei          16     8       3       5       26     –        14     27     0

5.      CSC Sânmartin   16     8       3       5       26     –        18     27     +6

6.      Metalurgistul Cugir     16     8       4       4       27     –        17     28     +4

7 .     Arieşul Turda      16     6       5       5       22     –        13     23     -1

8.      Avântul Reghin   16     5       5       6       13     –        23     20     -4

9.      Unirea Jucu         16     5       4       7       18     –        17     19     -5

10.    Gloria Bistriţa     16     5       4       7       20     –        22     19     -5

11.     CS Iernut   16     6       0       10     27     –        42     18     -6

——————————————————————————————

12.    Industria Galda   16     4       5       7       23     –        29     17     -7

13.    Unirea Dej 16     2       4       10     11      –        27     10     -14

14.    Sănătatea Cluj     16     1       3       12     13     –        47     6       -18

Etapa viitoare (27-28 martie, ora 15:00): CSC Sânmartin – FC Zalău, FCM Baia Mare – CS Oşorhei, CS Iernut – Metalurgistul Cugir, Arieşul Turda – Sănătatea Cluj,  Unirea Jucu – Avântul Reghin, Industria Galda de Jos – Unirea Dej, CSM Sighet – Gloria Progresul Bistriţa.