Saptamana neagra continua la Barcelona

SPANIA – Barcelona a continuat seria insucceselor in “saptamana neagra” si a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, cu Real Betis Sevilla, iar Real Madrid ramane lidera in Spania.

Dupa umilinta din semifinalele Cupei Regelui Spaniei, catalanii au dat pentru prima data ochii cu suporterii lor si au hotarat sa obtina o victorie de reconciliere.

Barcelona a deschis scorul prin Ronaldinho, acesta transformand un penalty in minutul 5, dar atacantul brazilian al lui Betis Sevilla, Rafael Sobis, a egalat in minutul 88 si ii pastreaza pe catalani pe locul doi in Primera Division.

Barcelona este la egalitate de puncte cu Real Madrid, 66, dar “galacticii” de la Real Madrid au avantajul meciurilor directe. Real Madrid a urcat pentru prima data pe primul loc in campionat, dupa o pauza de un an si jumatate.

Locul trei din Primera Division este ocupat de Sevilla, care a invins cu scorul de 2-1 pe Recreativo Huelva, sambata.

Valencia – Zaragoza 2-0

Intr-un alt meci disputat duminica noaptea in Primera Division, Valencia a obtinut o victorie in fata lui Real Zaragoza, egala cu asigurarea locului de Liga Campionilor in sezonul urmator.

Fundasul Emiliano Moretti a deschis scorul in minutul 20, dupa ce a deviat sutul lui David Silva. Golgeterul liliacilor, David Villa, a ratat un penalty cateva minute mai tarziu, pentru ca scorul final sa fie stabilit de David Silva.