Începând de sâmbătă dimineaţa de la ora 08.00 şi până luni la ora 22.00, automarfarele nu au putut circula pe teritoriul Ungariei. Prin urmare, la ieşirea din România, s-a format o coadă de circa 10 km. „Având în vedere că a fost restricţie la traficul de automarfare pe teritoriul maghiar circulaţia prin punctul de frontieră să desfăşoară cu dificultate”, a declarat subcomisar Mircea Chiorean, ofiţerul de presă al Direcţiei Poliţiei de Frontieră Oradea. Pentru a fluidiza traficul, DPF Oradea a mărit numărul de lucrători din punct, numărul benzilor destinate controlului şi pentru a preveni incidentele, pe toată lungimea coloanei de tir-uri patrulează poliţişti de frontieră şi agenţi ai Poliţiei Rutiere. „De asemenea, s-a luat legătura cu partea maghiară pentru realizarea unui control mai rapid”, a precizat reprezentantul DPF.
Potrivit sursei citate, tir-urile au mult de aşteptat pentru a ieşi din ţară şi în PTF Nădlac şi PTF Vărşand.
Georgiana Anghel
Coadă de 10 km în Borş
BORS - Automarfarele au făcut o coadă de 10 km în Punctul de Trecere a Frontierei Borş, la ieşirea din ţară, după ce la sfârşitul săptămânii trecute circulaţia tir-urilor pe teritoriul Ungariei a fost restricţionată din cauză că au fost sărbătorite Rusaliile.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Evenimentul rutier s-a produs în seara zilei de miercuri, 4 martie, în jurul orei 19:01
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
In weekend-ul 28 februarie – 1 martie la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu din Oradea a avut loc a 14 a ediție a concursului de inot Cupa Benvenuti- – Memorial „Herman și Georgeta Schier”
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cartea propune o discuție asupra destinului elitelor comuniste bihorene surprinse în momentul de cumpănă al anului 1989.
1
FC Bihor
În ultimele luni, în special pe rețelele de socializare a devenit o temă de discuție palmaresul FC Bihor Oradea. Agitația s-a manifestat în special înainte de importantele meciuri cu Metalul Buzău din decembrie și cel din februarie cu ASA Târgu Mureș, ambele câștigate de FC Bihor cu 2-1.
Citiți principiile noastre de moderare aici!