BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
TIFF aduce la Oradea cele mai noi filme românești, inclusiv propunerea României la Oscar 2020

TIFF aduce la Oradea cele mai noi filme românești, inclusiv propunerea României la Oscar 2020

la 30 August 2019 13:40 Reactualizat la: 30 August 2019 13:40
30 August 2019 13:40 Reactualizat la: 30 August 2019 13:40
Cea de-a doua ediție TIFF va avea loc la Oradea între 6 și 8 septembrie.
Scris de Bihon.ro - Cea de-a doua ediție TIFF va avea loc la Oradea între 6 și 8 septembrie.

Trimite articolul

X

TIFF Oradea îi va răsfăța pe iubitorii filmului românesc cu proiecții speciale, noutăți de toamnă și întâlniri surpriză. Cinefilii vor avea șansa de a urmări pe marele ecran cele mai așteptate povești ale anului, chiar înainte de lansarea lor oficială în cinema. Titlurile momentului vor fi prezentate chiar de autorii și protagoniștii lor, invitați la eveniment pentru a răspunde întrebărilor și pentru a povesti detalii din culise.

Program TIFF Oradea 2019

Chiar dacă încă nu a fost publicat programul final, organizatorii au dezvăluit câteva dintre filmele pe care orădenii le vor putea viziona.

În premieră în România se va vedea la Oradea cel de-al patrulea lungmetraj semnat de regizorul Cătălin Mitulescu. Heidi îl readuce pe marele ecran pe inconfundabilul Gheorghe Visu, în rolul unui polițist în pragul pensionării, pornit în căutarea unor tinere dispuse să depună mărturie într-un caz de crimă organizată.

Cinefilii îl vor întâlni pe îndrăgitul actor la proiecția-eveniment din 8 septembrie, la Filarmonica din Oradea, unde în prima zi de festival se va vedea și La Gomera, filmul anului, propunerea României pentru nominalizare la Oscar 2020. Cel mai recent titlu semnat de regizorul Corneliu Porumboiu va sosi la Oradea însoțit de actorul George Piștereanu, prezent la discuția cu publicul, după proiecție.

După ce au strălucit pe covorul roșu la Festivalul Internațional de Film de la Sarajevo, unde MO a fost prezentat în Competiția Oficială, actrița Dana Rogoz și regizorul Radu Dragomir vor veni la Oradea pentru a vorbi despre filmul provocator care aduce din nou în atenția publică fenomenul #metoo.

O poveste despre compromisuri și decizii finale în viața de cuplu îi va impresiona pe orădeni pe 6 septembrie. Nu vor lipsi de la întâlnirea cu ei actorul Cristian Popa, unul dintre protagoniștii Monștri., și Marius Olteanu, regizorul filmului, recent premiat cu Golden Mimosa la Herceg Novi, în Muntenegru.

Tot înainte de premiera filmului în cinema, la TIFF Oradea va rula și Arest, cel de-al doilea lungmetraj regizat de Andrei Cohn, invitat la proiecție pentru a vorbi despre povestea arhitectului (Alexandru Papadopol) închis în aceeași celulă cu un colaborator al Securității (Iulian Postelnicu). Proiecția în aer liber a celui mai urmărit film al anului va oferi publicului o a doua ocazie de a-l întâlni pe Gheorghe Visu. Îndrăgitul actor va urmări Moromeții 2 alături de cinefilii orădeni, pe 8 septembrie, la Cetate.

Tot aici va rula și Parking, cel mai recent lungmetraj în regia lui Tudor Giurgiu, prezent la discuția despre filmul care a avut premiera absolută în deschiderea TIFF Cluj și a emoționat publicul cu o poveste de iubire româno-spaniolă, inspirată din romanul ,,Apropierea’’, scris de Marin Mălaicu-Hondrari.

Despre un subiect foarte sensibil, Emigrant Blues: Un road movie în 2 1/2 capitole este documentarul original inspirat de poveștile românilor plecați la muncă în Spania, semnat de Claudiu Mitcu și Mihai Mincan.

Fenomenul migrației este abordat și în Nu e nimeni acasă, documentarul realizat de jurnaliștii Andrei Udișteanu și David Muntean pentru Recorder.ro, care urmărește ultimele zile petrecute în România de o familie cu doi copii pregătită să emigreze în Marea Britanie. Viaţa unui emigrant întors acasă pare însă fără soluţii pentru protagonistul filmului Învierea domnului Constantin (r. Cornel Brad), pe care soția îl declară decedat înainte ca acesta să revină în țară.

Iubitorii filmelor documentare vor urmări la Oradea și Jurnalul familiei –Escu, o analiză a modului în care istoriile individuale se suprapun peste istoria colectivă a românilor. Regizorul Șerban Georgescu caută răspunsuri împreună cu Ioana Pârvulescu, Mihaela Miroiu, Sorin Ioniță, Stelian Tănase, Theodor Paleologu și Vintilă Mihăilescu, utilizând imagini din arhive personale.

Biletele pentru TIFF Oradea 2019 vor fi disponibile în curând pe tiff.eventbook.ro sau pe TIFF Official APP, aplicația care va conține programul ediției și va asigura, totodată, accesul rapid în spațiile de proiecție. Aplicația poate fi descărcată în forma ei nouă din App Store și Google Play Store.

Trimite articolul

X
Taguri:
filme ,
Tiff Oradea 2019
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 12 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 12 mai.

    România

    Hantavirusul a ajuns la granița României. Câte cazuri sunt confirmate și ce trebuie știut despre acest virus
    În perioada 2023 – 2026, conform Institutului Național de Sănătate Publică (INSP), în România s-au înregistrat 15 cazuri de hantavirus.

    România

    Ce șanse are un Guvern Bolojan 2.0? „Există boala pesedismului, în care instituția e condusă ca un bun personal"
    Ilie Bolojan spune că PSD trebuie să găsească o soluție pentru ieșirea din criza politică, în timp ce PNL exclude susținerea unui guvern Grindeanu.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Pasajul Magheru, blocat de un șofer care nu a respectat înălțimea prevăzută
    În imaginile surprinse în video se vede o autoutilitară de transport marfă, cu prelată, rămasă blocată în Pasajul Magheru după ce șoferul ar fi încercat să traverseze fără să țină cont de limita de înălțime. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Valea lui Mihai, lovită de o ploaie torențială și grindină de diametrul 2 cm
    Rupere de nori și grindină de mari dimensiuni la Valea lui Mihai, în contextul avertizărilor meteo din Bihor. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Patronul unei case de expediții din Oradea, reținut după 3 percheziții, pentru înșelăciune cu o pagubă de 660.000 de lei
    Un orădean de 42 de ani, reprezentant de facto al unei case de expediții cu sediul în Oradea, a fost reținut de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bihor în urma a 3 percheziții desfășurate luni, într-un dosar de înșelăciune în transporturi. Prejudiciul evaluat de anchetatori depășește 660.000 de lei. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X